درمان شقاق

درمان شقاق مقعدی با لیزر و راه درمان قطعی زخم فیشر

اگر به دنبال راهی برای درمان شقاق مقعدی هستید، همراه ما باشید. شقاق (فیشر) یک زخم یا بریدگی عمیق و دردناک در مقعد است. این زخم در دیواره خارجی کانال مقعد ایجاد میشود. در اکثر موارد با کمی دقت می توان این زخم را مشاهده کرد. درد، خونریزی، خارش، سوزش و مشاهده زخم طولی و التهاب اطراف مقعد مهمترین علائم بیماری به شمار می روند.

علت این بیماری وارد شدن فشار به عضله مقعدی در اثر عوامل مختلفی از جمله یبوست و اسهال مداوم و مزمن، زایمان، بارداری و رابطه جنسی مقعدی است. پیدا کردن علت بیماری می تواند به شما در درمان کمک کند. در ادامه به بررسی بیشتر بیماری شقاق و درمان آن می پردازیم:

راههای درمان شقاق مزمن و حاد چیست؟

زخم شقاق بسته به وسعت بیماری و مدت زمانی که از شروع علائم گذشته به دو نوع حاد و مزمن تقسیم میشود. در ابتدای شروع علائم، بیماری از نوع حاد و زخم آن باریک تر است. این نوع فیشر معمولاً با مراقبت های خانگی و رفع یبوست و یا مصرف پماد بهبود می یابد.

اگر بیماری بیشتر از 3 هفته طول بکشد، وارد فاز مزمن میشود. در این حالت عمق زخم بیشتر شده است و به راحتی نوع حاد ترمیم نمیشود. برای درمان فیشر مزمن که با سایر روشها بهبود نیافته، می بایست بیمار تحت جراحی قرار گیرد.

مسلماً جراحی روشی خوشایند بیماران نیست. زیرا همه می دانند که عمل جراحی بدون درد و خونریزی انجام نمیشود. همچنین بستری در بیمارستان و عوارض بعدی آن مثل عفونت موجب شده بیماران از این روش گریزان باشند. اما پزشکان نیز جراحی شقاق را توصیه نمی کنند. زیرا این ترک در موضعی حساس واقع شده و با کوچکترین اشتباه امکان آسیب دیدن عضله و در نتیجه آن بی اختیاری مدفوع و گاز روده وجود دارد.

بنابراین برای درمان شقاق چه کنیم؟ خوشبختانه ورود تکنولوژی لیزر به حوزه درمان بیماریها موجب شده، تمام مشکلات مربوط به جراحی برطرف شود.

درمان شقاق با لیزر

درمان شقاق با لیزر

در درمان شقاق با لیزر از قدرت اشعه لیزر برای برش دادن و یا قطع کردن قسمتی از عضله استفاده می شود. عمل شقاق با لیزر روشی ایمن است که بدون ایجاد سوختگی، درد یا خونریزی بیماری را درمان میکند. لیزر با انسداد رگ ها مانع از خونریزی میشود.

در ضمن دقت بالای لیزر از آسیب دیدن عضله اسفنکتر و نیز بی اختیاری جلوگیری می کند.

البته مهارت پزشک نیز در این جریان تاثیرگذار است. اگر پزشکی که برای شما این درمان را انجام میدهد به اندازه کافی ماهر و با تجربه باشد، بیمار به طور قطع و بدون هیچ عارضه ای درمان میشود. در واقع احتمال اینکه بیماری شما پس از مدتی مجدداً عود کند، با این روش بسیار کمتر از سایر روشها خواهد بود. به بیانی دیگر می توان گفت درمان قطعی شقاق مقعدی استفاده از لیزر است.

مزایای عمل جراحی شقاق با لیزر

 • این درمان نیازی به بستری در بیمارستان ندارد و سرپایی است.
 • لیزر سریع و در کمتر از یک ساعت انجام میشود.
 • درد و خونریزی ندارد.
 • امکان عود بیمار بسیار کمتر از سایر روشها است.
 • ترمیم زخم سریع تر انجام میشود.
 • نیازی به دریافت داروی بیهوشی ندارد.
 • خطر آسیب رسیدن به بافت های اطراف وجود ندارد.
 • هزینه مناسب تری در مقایسه با جراحی دارد.
 • عوارض خطرناکی مثل بی اختیاری ایجاد نمی کند.
 • بدون نیاز به پانسمان

هزینه

هزینه درمان شقاق یا فیشر با لیزر از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. زیرا نه تنها هزینه کمتری در مقایسه با جراحی پرداخت می کنید. بلکه این درمان قطعی است و با یکبار پرداخت هزینه برای همیشه از شر این بیماری خلاص خواهید شد.

هزینه این درمان بسته به فاکتورهای مختلفی تعیین میشود. به طور مثال نوع فیشر، میزان گستردگی آن، شهری که در آن درمان انجام میشود، دستمزد جراح و …. همگی در تعیین هزینه ها تاثیرگذار هستند. پس امکان اینکه دقیقا بگوییم هزینه درمان شما چقدر میشود، وجود ندارد.

برای تعیین هزینه و معاینه می توانید از طریق شماره تماس های اعلام شده و یا شبکه های اجتماعی با کلینیک ما در ارتباط باشید.

مراقبت های بعد از عمل لیزر شقاق

مراقبت های بعد از عمل لیزر شقاق

برای اینکه دوره نقاهت راحت تری داشته باشید و زخم شما سریعتر ترمیم شود. باید از زخم مراقبت و  وضعیت گوارش خود را کنترل کنید. زیرا اگر دچار یبوست شوید ممکن است زخم شما تحت فشار قرار گیرد و بیماری مجدداً عود کند. به همین منظور رعایت نکات زیر بعد از درمان شقاق با لیزر می تواند به شما کمک کند.

 • مصرف حداقل 30 گرم فیبر در روز می تواند از یبوست جلوگیری کند. برای دریافت فیبر می توانید از انواع میوه ها، سبزیجات، آجیل و حبوبات استفاده کنید.
 • حداقل 8 لیوان آب در طول روز بنوشید. تامین مایعات بدن از یبوست جلوگیری می کند.
 • حفظ بهداشت مقعد  را فراموش نکنید.
 • در صورت ابتلا به یبوست می توانید با مشورت پزشک از انواع ملین ها استفاده کنید.
 • استفاده از حمام سیتز یا نشستن در آب گرم می تواند به ترمیم سریعتر زخم کمک کند. برای تاثیرگذاری حداقل 20 دقیقه در آب گرم بنشینید.
 • از زور زدن در توالت یا به تاخیر انداختن دفع پرهیز کنید.
 • از پوشیدن لباسهای تنگ به خصوص لباسهایی که با الیاف مصنوعی تولید شده اند، پرهیز کنید.
 • به مدت طولانی نشینید.
 • برای نشستن از بالش های نرم دوناتی شکل کمک بگیرید.
 • اگر احساس درد میکنید، از داروهای مسکن استفاده کنید. البته قرار دادن کمپرس یخ نیز می تواند در کاهش درد موثر باشد.

سوالات متداول

از چه روشهایی می توانم از کلینیک نوبت ویزیت بگیرم؟

کلینیک ما همه روزه از ساعت 9  صبح تا 10 شب در خدمت بیماران عزیز است. شما میتوانید از طریق شماره تماس های 02186084973 و 09199536808 برای نوبت دهی و ویزیت با کلینیک دکتر عابدیان در ارتباط باشید.

بهترین راه درمان زخم شقاق مقعدی چیست؟

بهترین راه برای از بین بردن این زخم لیزر درمانی است. لیزر می تواند در کمتر از یک ساعت، بدون درد و خونریزی، سرپایی و قطعی بیماری را رفع کند.

راه درمان سریع و قطعی شقاق که بدون درد و خونریزی باشد، چیست؟

لیزر، اشعه لیزر ضمن ترمیم زخم آسیب دیده بدون ایجاد درد و خونریزی بیماری شما را رفع می کند.

سوزش و خارش بعد از لیزر طبیعی است؟

این مورد بسته به روش درمانی دارد. اما معمولاً این علائم 7 تا 10 روز بعد از لیزر طبیعی محسوب میشود.

چه رابطه ای بین شقاق و ارتباط جنسی مقعدی وجود دارد؟

رابطه جنسی می تواند آسیب جدی به مقعد زده و عامل بیماری و تشدید آن باشد. بهتر است تا مدتی بعد از درمان لیزری از انجام این رابطه خودداری کنید.

دوران نقاهت بعد از لیزر شقاق چقدر است؟

عمل لیزری، سرپایی و سریع انجام میشود. دوران نقاهت آن نیز بر خلاف جراحی بسیار کوتاه است و بیماران می توانند از فردای لیزر به محل کار خود بازگردند. 

آیا در کلینیک شما پزشکان خانم هم حضور دارند؟

کادر پزشکی کلینیک ما را اقایان تشکیل میدهند. اما کادر درمانی که وظیفه آماده سازی بیماران را بر عهده دارند، خانم هستند. معمولاً تمام نواحی بدن به جز موضع جراحی با پارچه پوشانده میشود. 

آیا ممکن است شقاق بعد از لیزر مجدداً عود کند؟

لیزر درمان قطعی است که بیماری حال حاضر شما را به طور کامل رفع می کند. اما اگر بیمار مجدداً نسبت به نکات پیشگیری کننده بی توجه باشد، در این صورت خطر عود مجدد بیماری وجود دارد.

آیا ممکن است بعد از لیزر بیمار دچار بی اختیاری در کنترل مدفوع و گاز روده شود؟

خیر، لیزر کاملاً ایمن و تایید شده است، بنابراین چون امکان آسیب دیدن عضله وجود ندارد، پس امکان بی اختیاری هم نیست.

خونریزی بعد از عمل لیزری طبیعی است؟

خونریزی به مقدار کم و یا ترشح خونابه تا چند روز کاملا طبیعی است.

آیا انجام ورزش بعد از عمل میتواند مشکل ساز باشد؟

بله، حداقل 2 تا 3 هفته از ورزش پرهیز کنید.

برای انجام لیزر از بیهوشی استفاده میشود یا بیحسی؟

بی حسی، با این روش نیازی به تحمل عوارض خطرناک داروی بیهوشی نیست.