پیشگیری از بواسیر یا هموروئید

آیا میدانستید امکان پیشگیری از بواسیر(هموروئید ) وجود دارد!

بواسیر یا هموروئید بیماری به شدت شایعی است. شواهد نشان میدهد این بیماری، از قرن ها قبل وجود داشته، ولی سبک زندگی به شدت بر شیوع بیشتر این عارضه اثر گذاشته است. بواسیر ها رگ های خونی هستند، که دیوار آنها در اثر وارد شدن فشار، متورم و گشاد شده است. این رگ ها ممکن است داخل کانال مقعد و یا خارج از آن قرار داشته باشند. 

فشار وارده بر این رگ ها میتواند در اثر بارداری، زایمان، یبوست مزمن، رابطه جنسی مقعدی و یا حتی کهولت سن باشد. نشانه های این بیماری نیز به شدت آزار دهنده هستند، طیفی وسیع از درد، خونریزی، تا خارش و سوزش را در بر می گیرند.

آمار ها از درگیری حداقل 50% از مردم با این بیماری خبر میدهند. خوشبختانه این بیماری قابل پیشگیری است. در ادامه چند راهکار را به شما پیشنهاد میکنیم که با انجام آنها می توانید احتمال بروز چنین بیماری را به حداقل کاهش دهید:

فیبر را هرگز فراموش نکنید!

فیبر خوراکی نوعی ماده مغذی است که در دسته کربوهیدرات ها قرار دارد. فیبر در دو نوع محلول و نامحلول وجود دارد.

بدن انسان آنزیم مورد نیاز برای هضم و جذب فیبر را ترشح نمی کند. بنابراین فیبر در روده ها در روده تجمع کرده و حجم مدفوع را افزایش میدهد.

 مهمترین مزیت مصرف فیبر درمان یبوست است. از طرفی شایع ترین علت ایجاد هموروئید نیز، یبوست مزمن است. بنابراین میتوان با مصرف روزانه فیبر از یبوست و به دنبال آن بواسیر پیشگیری نمود.

فیبر در انواع خوراکی ها بخصوص انواع میوه ها و سبزیجات یافت می شود. از منابع فیبر میتوانیم به گلابی، توت فرنگی، نارگیل، حبوبات، انجیر و نان های سبوس دار اشاره کنیم. هر فرد به طور متوسط به 25 الی 30 گرم فیبر در طول روز نیاز دارد.

آب بنوشید!

نوشیدن آب موجب حفظ بدن در حالت هیدراته می گردد. نوشیدن آب یکی دیگر از راه هایی است که میتواند از یبوست جلوگیری کند. آب با نرم کردن مدفوع از یبوست و وارد شدن فشار به مقعد جلوگیری می کند. هر فرد به طور متوسط به 8 الی 10 لیوان آب در طول روز نیاز دارد.

ورزش کنید!

تحرک بدنی و ورزش یکی دیگر از روشهایی است که از هر بیماری پیشگیری می کند. بی تحرکی میتواند فعالیت روده را کاهش دهد و باعث یبوست گردد. به همین علت افرادی که مدت طولانی از روز را بدون تحرک، می نشینند، بیشتر در معرض یبوست و بواسیر هستند. در مقابل تنها با نیم ساعت ورزش در طول روز میتوانید، وضعیت دستگاه گوارش خود را تنظیم کنید.

ملین ها راه موثر پیشگیری از بواسیر

ملین ها و مسهل ها داروهایی هستند که میتوانند به رفع یبوست کمک کنند. در صورت لزوم مصرف این دارو میتواند یبوست را درمان کند. از ملین های طبیعی میتوانیم به اسفرزه اشاره کنیم. البته بهتر است قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت نمایید و از مصرف طولانی مدت آنها پرهیز کنید. زیرا در طولانی مدت اثر عکس گذاشته و ممکن است یبوست را تشدید کنند.

از دیگر توصیه هایی که برای پیشگیری از بواسیر وجود دارد، میتوانیم به این موارد اشاره کنیم:

  • لباس های تنگ نپوشید : لباس های بیش از حد تنگ ممکن است وضعیت بیماری را تشدید کنند. بهتر است لباس های خود، به خصوص لباس زیر را از جنس الیاف طبیعی و کمی گشاد تر انتخاب کنید.
  • در توالت به مقعد فشار وارد نکنید : اگر دچار یبوست هستید، نیازی نیست برای دفع فشار زیادی را به مقعد وارد کنید. این عمل می تواند سیاهرگ ها را تحت تاثیر قرار داده، هموروئید را ایجاد می کند.
  • تاخیر نندازید : برخی افراد در رفتن به توالت تعلل می کنند. این کار باعث میشود، آب مدفوع از بین رفته و دفع آب به سختی انجام شود، که در نتیجه آن هموروئید ایجاد میشود.
  • بهداشت مقعد را رعایت کنید.
  • از زیاده روی در شستشوی مقعد پرهیز کنید.
  • از دستمال توالت های زبر استفاده نکنید.

در ضمن در صورت مشاهده هر نوع علامتی از بواسیر سریعاً برای درمان اقدام کنید، زیرا هر چه مدت زمان بیشتری از شروع علائم بگذرد، درمان بیماری پیچیده تر خواهد شد. 

برای درمان این بیماری روشهای مختلفی وجود دارد، ولی بهترین روش سریع و بدون درد یا خونریزی برای رفع این عارضه درمان بواسیر با لیزر است. لیزر سریع، سرپایی انجام میشود و هموروئید را به طور کامل از بین میبرد.