انواع بواسیر

انواع بواسیر یا هموروئید داخلی و خارجی + عکس

بیماری بواسیر یا هموروئید به واریسی شده سیاهرگ گفته میشود، این بیماری بسته به اینکه این سیاهرگ داخل مقعد قرار دارند و یا خارج از آن به انواع مختلفی تقسیم میشود. که در ادامه به تشریح بیشتر انواع هموروئید و درمان آن می پردازیم.

انواع بواسیر داخلی (هموروئید داخلی)

انواع بواسیر داخلی

یکی از انواع بواسیر نوع داخلی آن است. اگر رگ های داخل و نزدیک مقعد در رکتوم در اثر اعمال فشار دچار التهاب و تورم شوند، بواسیر از نوع داخلی است. این نوع بواسیر به ندرت درد دارد و معمولاً بیمار با خونریزی پی به وجود آن می برد. دیگر علائم این نوع بیماری شامل سوزش، خارش و احساس مداوم نیاز به دفع یا پر بودن مقعد است.

در موارد پیشرفته تر این رگ های متورم شده در اثر اعمال فشار و با دفع مدفوع به سمت مقعد دچار افتادگی یا پرولاپس شده و زائده هایی گوشتی از مقعد خارج می شوند که مهمترین علامت این نوع هموروئید همین زائده ها است و بر همین اساس هم به 4 درجه مختلف دسته بندی میشود. انواع هموروئید داخلی یا انواع بواسیر به این شرح است:

  • درجه اول : این نوع هموروئید داخل مقعد قرار دهد. میزان تورم و افتادگی سیاهرگ متورم شده به حدی است که از مقعد خارج نشده و بیمار تنها به میزان کم احساس درد داشته و یا ممکن است خونریزی داشته باشد.
  • درجه دوم: در این شرایط زائده هموروئیدی دچار پرولاپس یا افتادگی بیشتری شده و معمولاً با دفع مدفوع از مقعد خارج میشود. اما خود به خود به داخل باز می گردد.
  • درجه سوم : در هموروئید درجه سوم نیز زائده ای گوشتی از مقعد خارج شده است، ولی این زائده با فشار دست به داخل باز می گردد.
  • درجه چهارم : این درجه شدیدترین نوع بواسیر است. در این حالت زائده بواسیری از مقعد خارج شده و حتی با فشار دست نیز به داخل باز نمی گردد. هموروئید درجه چهار وضعیتی اورژانسی است. بیمار درد شدیدی احساس می کند و نیاز به درمان سریع دارد. در مواردی بیمار به دلیلی انسداد روده توانایی دفع مدفوع را از دست می دهد.

درمان هموروئید داخلی

واقعیت این است که بیماری تنها زمانی رفع می شود که زائده هموروئیدی از بین برود. با این حال تا زمانی که بیماری از نوع درجه یک و دو باشد، از طریق درمان های خانگی و دارویی تا حدی قابل کنترل است. اما در صورتی که وارد مرحله سوم و چهارم شود، وضعیت حاد تر است و بیمار نیاز به درمان های جدی تری دارد.

روشهای مختلفی برای درمان هموروئید داخلی وجود دارد که شامل رابربند، استاپلر، جراحی و … میشود. اما بهترین روش درمانی که تا به امروز پیشنهاد شده است، درمان لیزری است. لیزر با کمترین میزان آسیب، بدون درد و بدون خونریزی و سرپایی بیماری شما را رفع میکند.

هموروئید خارجی

هموروئید خارجی

همان طور که در عکس نیز مشخص است، یکی دیگر از انواع بواسیر در خارج از مقعد و بر روی عضله دریچه مقعدی ایجاد میشود. علائم این بیماری شامل سوزش، خارش، تورم و قرمزی اطراف مقعد است. همچنین بیمار در این مورد درد شدید تری را احساس می کند.

در صورتی که در این بافت متورم شده، لخته خون تجمع کند. تحت عنوان هموروئید ترومبوزه شناخته میشود. این لخته خون درد شدیدی ایجاد کرده و باید به سرعت و در کمتر از 48 ساعت تخلیه شود. در غیر این صورت ممکن است، نیاز به انجام سایر درمان ها باشد. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد بواسیر خارجی داشته باشید، صفحه درمان بواسیر خارجی را مطالعه نمایید.

درمان هموروئید خارجی

در صورتی که بواسیر خارجی، ترومبوزه شده باشد. می بایست با عمل ترومبکتومی و ایجاد برش بر روی بافت متورم شده، لخته خون را در تخلیه نمود. اگر این درمان موفق نباشد، با جراحی و یا لیزر درمانی می توان بیماری را رفع نمود. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با درمان این بیماری صفحه درمان بواسیر را مطالعه نمایید.