پولیپ روده بزرگ چیست؟ علت، علائم و معرفی بهترین روش درمان

پولیپ روده

پولیپ روده بزرگ یک توده کوچک از سلول هاست که در پوشش روده بزرگ ایجاد می شود. اکثر پولیپ های روده بزرگ بی ضرر هستند اما با گذشت زمان ممکن است برخی از این پولیپ ها به سرطان روده بزرگ تبدیل شوند.

پولیپ ها می توانند مسطح و یا برجسته باشند. پولیپ های برجسته توده هایی به شکل قارچ هستند که بر روی یک ساقه سوار شده اند. پولیپ های مسطح شبیه به فرشی از خزه هستند.

پولیپ روده بزرگ در هر فردی ایجاد شود اما سن بالای ۵۰ سال اضافه وزن استعمال سیگار سابقه شخصی خانوادگی به روده بزرگ و سرطان روده می تواند احتمال بروز بیماری را افزایش دهند.

از آنجا که پولیپ روده بزرگ علائمی ایجاد نمی کند، انجام آزمایش های غربالگری منظم کولونوسکوپی می تواند نقش بسیار مهمی در تشخیص بیماری داشته باشد. زیرا پولیپ های روده بزرگ در مراحل اولیه بدون هیچ مشکلی حذف می شوند. بهترین راه پیشگیری از سرطان روده بزرگ غربالگری منظم و برداشتن پولیپ ها است.

علائم

این بیماری معمولاً علائمی را ایجاد نمی کند و پزشک آن را در طی معاینه بزرگ تشخیص میدهد.

با این حال برخی از مبتلایان ممکن است علائم زیر را تجربه کنند؛

 • خونریزی مقعد : خونریزی رکتوم یا مقعد می تواند نشانه ای از پولیپ روده بزرگ، سرطان یا بیماریهای دیگری مثل بواسیر باشد.
 • تغییر رنگ مدفوع : خونریزی می تواند به صورت رگه های قرمز در مدفوع ظاهر شود یا مدفوع را سیاه کند تغییر رنگ نیز ممکن است در اثر مصرف برخی غذاها، داروها و مکمل های غذایی ایجاد شود.
 • تغییر در عادات روده : اسهال و یبوست می تواند در اثر شرایط مختلف ایجاد شود اما یکی از علت‌های آن پولیپ روده بزرگ است.
 • درد : یکی دیگر از نشانه های پولیپ روده بزرگ در روده است که می‌تواند منجر به گرفتگی شکم شود.
 • کمبود آهن : خونریزی پولیپ می‌تواند به تدریج و در طول زمان رخ دهد و بیمار را متوجه این خونریزی نکند. خونریزی به تدریج موجب کمبود آهن در بدن می شود و احساس خستگی و تنگی نفس ایجاد می کند.

زمان مراجعه به پزشک

در صورت مشاهده موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

در صورت دارا بودن هریک از شرایط زیر باید مرتباً از نظر وجود پولیپ ها مورد غربالگری قرار بگیرید.

 • سن بالای ۵۰ سال
 • عوامل خطر به سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ

علت

علت دقیق این بیماری مشخص نیست. اما پزشکان بر این باورند که رژیم غذایی کم فیبر و پر چرب می تواند احتمال ابتلا به این بیماری را تا چند برابر افزایش دهد.

ژن های سالم به طور منظم رشد کرد و تقسیم می شود. جهش در ژن های خاص میتواند باعث تقسیم سلول در مواقعی شود که به سلولهای جدیدی نیاز نیست!

 در روده بزرگ و راست روده این رشد نامنظم سلول ها می تواند باعث ایجاد پولیپ شود. پولیپ ها می توانند در هر بخش روده بزرگ ایجاد شوند.

پولیپ های روده بزرگ به دو دسته غیر نئوپلاستیک و نئوپلاستیک تقسیم می‌شوند. پولیپ غیر نئوپلاستیک معمولاً سرطانی نمی شود.

پولیپ های نئوپلاستیک شامل آدنوم و انواع دندان دار هستند. این پولیپها در صورت داشتن زمان کافی برای رشد امکان تبدیل شدن به سرطان را دارد. بیشتر پولیپ های روده بزرگ آدنوم هستند. پولیپ های دندانه دار بسته به اندازه و محل آنها در روده بزرگ نیز ممکن است سرطانی شوند.

به طور کلی هرچه یک پولیپ بزرگتر باشد، خطر سرطانی شدن آن بیشتر است.

افزایش سن می تواند خطر رشد پولیپ ها را افزایش دهد. حداقل 25% افراد بالای 60 سال در معرض این بیماری قرار دارند.

عوامل خطر

عوامل زیر می‌توانند خطر تشکیل پلید به سرطان را افزایش دهد:

 • سن بیش از ۵۰ سال
 • اطلاعات بیماری های التهابی روده مثل کولیت و کرون،اگرچه پولیپ ها تهدید مهمی نیستند اما ابتلا به پولیپ همزمان با کولیت و بیماری کرون می توان به خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.
 • استقلال دخانیات
 • چاقی و اضافه وزن

عوارض 

برخی از پولیپ های روده بزرگ ممکن است سرطانی شوند هر چند اگر پولیپ ها برداشته شود احتمال سرطان شدن آنها بسیار کمتر است.

جلوگیری

راه‌حل مشخصی برای جلوگیری از این بیماری وجود ندارد اما بیماران می‌توانند با غربالگری منظم به تشخیص سریع پولیپ کمک کرده و از سرطانی شدن آن جلوگیری کنند.

 برخی از تغییرات در شیوه زندگی نیز می تواند خطر ابتلا به پولیپ را کاهش دهند:

 • رژیم غذایی سالم؛مصرف میوه ها سبزیجات و غلات کامل و کاهش مصرف چربی ها و الکل می‌تواند خطر ابتلا به بیماری ها را کاهش دهد.
 • مصرف کلسیم و ویتامین دی مطالعات نشان داده افزایش مصرف کلسیم ممکن است به جلوگیری از پولیپ کمک کند.
 • اگر در معرض خطر هستید،مرتباً برای غربالگری مراجعه کنید.

تشخیص

آزمایش های غربالگری نقشی اساسی در تشخیص پولیپ ها قبل از سرطانی شدن آنها دارند. این آزمایشات می‌توانند در یافتن سرطان روده بزرگ در مراحل اولیه کمک کنند.

 روش های غربالگری عبارتند از؛

درمان پولیپ روده بزرگ

درمان پولیپ روده بزرگ

برای درمان پزشک با جراحی پولیپ کشف شده در روده بزرگ را برمی دارد یا حذف می کند. این جراحی ممکن است به طرق مختلف انجام شود. 

 • برداشت پولیپ در طول غربالگری : بسیاری از پولیپ ها حین معاینه و در طی کولونوسکوپی از روده بزرگ حذف میشوند. پولپ ها معمولاً توسط انبر یا حلقه سیمی خارج میشوند. برای اینکار مایعی زیر پولیپ ها تزریق میشود که تا جدا سازی پولیپ ها از روده به سادگی انجام شود. این کار برای پولیپ هایی که بیشتر از 2 سانتی متر طول دارند، قابل انجام است.
 • جراحی : پولیپ های بزرگ تر توسط جراحی از روده خارج میشوند.

بعد از خارج کردن پولیپ ها پزشک آن را به پاتولوژیست می سپارد تا آنها را از نظر سرطانی بودن بررسی نماید.

مراقبت های بعد از جراحی 

اگر پولیپ ها از نوع  پولیپ آدنوماتوز یا پولیپ دندانه دار باشند، خطر بیشتری برای سرطانی شدن آنها وجود دارد. همچنین میزان این خطر به تعداد و میزان حجم پولیپ ها نیز بستگی دارد. بنابراین بیمار باید مرتباً تحت نظر پزشک و غربالگری منظم باشد. تعداد دفعات غربالگری به تعداد پولیپ های خارج شده دارد.

منبع این مطلب : www.mayoclinic.org

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *