التهاب روده خطرناک است! آن را جدی بگیرید.

بیماری التهابی روده

بیماریهای التهابی روده یا به اختصار (IBD) مجموعه ای گسترده از بیماریها هستند که باعث ایجاد التهاب مزمن در دستگاه گوارش می شوند. یکی از انواع شایع بیماریهای التهاب روده کولیت اولسراتیو است. این بیماری بیشتر روده بزرگ به خصوص کولون و راست روده (رکتوم) را تحت تاثیر قرار میدهد. نوع دیگر این بیماری کرون نام دارد.

کولیت را نباید نادیده گرفت، زیرا علائم بیماری میتواند ناتوان کننده باشد و حتی عوارض کشنده ای داشته باشد. بنابراین التهاب روده خطرناک است. با ما همراه شوید، تا شما را با هر آنچه که باید در این مورد بدانید، آشنا کنیم.

علائم شایع التهاب روده

علائم این بیماری طور ناگهانی ظاهر نمیشود. بلکه علائم به مرور زمان شدت گرفته و اوج میگیرد. در ضمن علائم بیماری بسته به شدت عارضه و موضعی که درگیر التهاب شده است، متفاوت خواهد بود. مهمترین علائم بیماری عبارتند از :

علائم التهاب روده

بیشتر افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو علائم خفیف تا متوسط ​​دارند. در ضمن بیماری شامل دوره های بهبودی و عود علائم است. بیشتر افراد دوره طولانی را در حالت بهبودی به سر می برند. در این دوران معمولاً فرد علائمی نداشته و یا علائم خفیفی دارد.

این بیماری کشنده نیست با این حال یک بیماری جدی است و ممکن است عوارض خطرناکی برای زندگی ایجاد کند.

علت چیست؟

علت التهاب روده

تا به امروز پزشکان نتوانسته اند، علت بیماری را کشف کنند. یک احتمال قوی برای علت نقص در سیستم ایمنی بدن است. در واقع با ورود ویروس ها یا باکتری ها، سیستم ایمنی سعی در از بین بردن آنها دارد. در این میان یک پاسخ ایمنی غیر طبیعی از طرف سیستم ایمنی می تواند به سلول های دستگاه گوارش حمله کند. دیگر احتمال قوی به ارث رسیدن این بیماری از طرف نزدیکان و اعضای خانواده است. زیرا کولیت بیشتر در میان اعضای یک خانواده مشاهده میشود.

در ضمن عواملی مانند رژیم غذایی و استرس نمی توانند علت این بیماری باشند، اما در تشدید علائم بی تاثیر نخواهند بود. افزایش سن نیز می تواند از عواملی باشد که ریسک ابتلا به این عارضه را افزایش میدهد.

عوارض

عوارض احتمالی کولیت اولسراتیو به خصوص اگر بیمار نسبت به درمان بی توجهی کند، شامل موارد زیر است:

 • خونریزی شدید
 • ایجاد سوراخ در روده بزرگ
 • ایجاد فیستول
 • کم آبی شدید بدن
 • بیماری های کبدی
 • آسیب دیدن یا پوک شدن استخوان ها
 • التهاب در پوست، مفاصل و چشم ها
 • افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ
 • تورم روده بزرگ
 • افزایش خطر لخته شدن خون در رگ ها و شریان ها

تشخیص

پزشک احتمالاً بعد از رد سایر علل احتمالی و بررسی علائم، التهاب روده را تشخیص می دهد. برای تشخیص یک یا چند آزمایش زیر انجام میشود:

تشخیص التهاب روده
 • آزمایش خون : پزشک آزمایش خون را برای بررسی کم خونی، یا عفونت توصیه می کند.
 • نمونه مدفوع : آزمایش مدفوع به منظور بررسی احتمال عفونت ناشی از باکتری ها، ویروس ها و انگل ها انجام میشود.
 • کولونوسکوپی : این آزمایش به منظور بررسی روده بزرگ انجام میشود. در این آزمایش یک لوله طویل و انعطاف پذیر به داخل روده فرستاده میشود تا این موضع را به طور کامل بررسی نماید. این آزمایش ممکن است به منظور نمونه برداری از بافت روده بزرگ نیز انجام شود.

درمان التهاب روده

کولیت اولسراتیو درمان مشخص و معینی ندارد. در واقع هنوز راه درمان آن کشف نشده است. درمان این بیماری شامل مصرف دارو و جراحی میشود. چندین نوع داروی مختلف ممکن است در درمان کولیت اولسراتیو موثر باشند. نوع داروی مصرفی بسته به شدت بیماری و موضع درگیر شده با عفونت متفاوت است.

داروی مناسب هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است. برای یافتن داروی مناسب ممکن است پزشک در مراحل مختلف درمان مصرف دارو های گوناگون را توصیه نماید. تا داروی مناسب بیمار مشخص شود. مهمترین داروهایی که برای درمان این بیماری به کار می روند، شامل موارد زیر است.

 • 5-اسید آمینو سالیسیلیک (5-ASA) : این دارو اغلب اولین قدم در درمان کولیت اولسراتیو است. نمونه هایی از این نوع داروها شامل سولفاسالازین (آزولفیدین) ، مزالازین و اولسالازین است.
 • کورتیکواستروئیدها : این داروها که شامل پردنیزون و بودزوناید هستند، به طور کلی برای کولیت اولسراتیو متوسط ​​تا شدید قابل استفاده هستند. مصرف این داروها به دلیل عوارض جانبی مختلف، برای مدت طولانی ممنوع است.
 • داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن : این دسته از داروها با سرکوب پاسخ سیستم ایمنی بدن التهاب روده را کاهش می دهند. مثل آزاتیوپرین و مرکاپتوپورین، سیکلوسپورین و توفاسیتینیب

سایر داروها

برای مدیریت علائم کولیت اولسراتیو ممکن است به داروهای دیگری نیز احتیاج داشته باشید. برای درمان اسهال شدید، لوپرامید تجویز میشود. با این حال، از داروهای ضد اسهال با احتیاط و تنها با تجویز پزشک کمک بگیرید.

عمل جراحی

یک روش درمانی موثر برای التهاب روده جراحی برای برداشت موضع آسیب دیده و یا جراحی برداشت روده است. این درمان به ندرت انجام میشود.

پیشگیری از سرطان روده

بیماری کولیت می تواند به روده آسیب زده و ریسک ابتلا به سرطان را افزایش دهد. بنابراین بیمار موظف است مرتباً برای غربالگری سرطان روده بزرگ مراجعه نماید.

داروهای خانگی

درمان التهاب روده

سبک زندگی، رژیم غذایی بیمار و نیز استرس از عواملی است که می توانند رابطه ای مستقیم با علائم بیماری داشته باشند. این عوامل نمی توانند علت بیمار باشند، اما بر شدت آن تاثیر گذار هستند. در ادامه به معرفی چند غذا می پردازیم که می توانند به درمان علائم التهاب روده کمک کنند.

 • مصرف لبنیات ممکن است برای شما مضر باشد : تجربه نشان داده علائم تعدادی از بیماران با قطع مصرف لبنیات کاهش یافته است. این افراد کمتر علائمی مثل اسهال، درد شکم و نفخ را تجربه کرده اند. ممکن است این افراد نیاز به مصرف مکمل های فیبر داشته باشند.
 • از فیبر غذایی کمتری استفاده کنید : مصرف غذاهای پر فیبر، مانند میوه و سبزیجات تازه و غلات سبوس دار، ممکن است، علائم شما را تشدید کنند. به علاوه ممکن است مصرف میوه و سبزیجات خام علت این علائم شما باشد. پس بهتر است سبزیجات را بخارپز کرده و یا بجوشانید.
 • به علاوه لازم است مصرف غذاهای تند، الکل و کافئین را به حداقل کاهش دهید، زیرا این غذا ها ممکن است علائم این بیماری را تشدید کنند.
 • تعداد وعده های غذایی را افزایش و حجم آن را کاهش دهید : برای بهبود علائم لازم است وعده هایی غذایی را به 5 یا 6 وعده افزایش، و حجم آن را کاهش دهید.
 • مایعات زیادی بنوشید : سعی کنید، مصرف روزانه مایعات را افزایش دهید. آب بهترین گزینه است، الکل و نوشیدنی های حاوی کافئین روده شما را تحریک کرده و می توانند اسهال را تشدید کنند.
 • استرس : اگرچه فشار روحی نمی تواند علت این بیماری باشد، با این حال می تواند علائم را تشدید کند.
 • پروبیوتیک : محققان گمان می کنند، مصرف باکتریهای مفید یا همان پروبیوتیک می تواند به بهبود با این بیماری کمک کند. شواهدی وجود دارد که نشان میدهد، مصرف پروبیوتیک به همراه سایر داروها می تواند به درمان بیماری کمک کند.
 • روغن ماهی : روغن ماهی به عنوان یک داروی ضد التهاب عمل می کند، و شواهدی وجود دارد که نشان میدهد مصرف روغن ماهی به همراه داروهای آمینوسالیسیلات ها می تواند به رفع علائم بیماری کمک کند.
 • آلوئه ورا : ژل آلوئه ورا درمان گیاهی التهاب روده است و ممکن است برای افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو اثر ضد التهابی داشته باشد، اما در مصرف آن زیاده روی نکنید، زیرا می تواند باعث اسهال شود.

سوالات متداول

از کجا بفهمم IBS داریم یا IBD؟

علائم و شدت سندرم روده تحریک پذیر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. علائم بیماری بعد از تحمل استرس و یا بعد از غذا خوردن رخ می دهد، این علائم اغلب موقتی هستند. اما علائم بیماری التهابی (IBD) شامل کم خونی، خونریزی، کاهش وزن و تب است.

ممکن بیماری التهابی روده در کودکان مشاهده شود؟

بله با اینکه بیماری بیشتر در سنین جوانی مشخص میشود، اما امکان بروز بیماری در هر سنی حتی کودکان وجود دارد.

بهترین رژیم برای بیماری التهابی روده چیست؟

منابع فیبر شامل سبزیجات پخته شده، میوه های کنسرو شده یا پخته شده و نشاسته هایی مانند غلات پخته شده و نودل گندم کامل بهترین رژیم غذایی است.

آیا این بیماری میتواند طول عمر را کاهش دهد؟

این بیمار کشنده محسوب نمیشود، اما علائم آزار دهنده آن کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار میدهد. با این حال درمان بیماری را جدی بگیرید، زیرا که بیماری میتواند اعضای بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

آیا این بیماری با کهولت سن تشدید میشود؟

بله، با توجه به اینکه شرایط بهداشت بیمار تغییر می کند، و ممکن است داروهای بیشتری مصرف کند، احتمالاً علائم بیماری هم تشدید میشود.

21 دیدگاه دربارهٔ «التهاب روده خطرناک است! آن را جدی بگیرید.»

 1. روده های من عفونت داشتن چند ماه دارو خوردم بعد دکتر خودش قطع کرد. الان مشکلی که برام پیش اومده اینکه نزدیک مقعدم یه جوش خیلی بزرگ چرکی زده خیلی هم درد میکنه. این ربطی هم به بیماریم داره؟

 2. سلام همسر من پنج ساله بیماری کولیت زخمی داره قرص مزالازین ۵۰۰ مصرف میکنه آیا این بیماری خطرناکه و این که همیشه باید این قرصارو بخوره

  1. سلام. اگر بیماری در حال کنترل باشه، خیر خطرناک نیست. در مورد دارو باید با پزشک شون مشورت کنید، بدون بررسی دقیق نمی تونم نظر بدم.

 3. سلام پسرمن ۷سالشه ودچاراین بیماری شده تازه فهمیدم انگارگفتن جزعیه ودارونمیخادواسش ایاشماداروی خاصی پیشنهادمیکنیدواسه بهبودزودترش خیلی دلدردمیشه

  1. سلام. اگر التهاب کم باشه خیر دارویی نیاز نیست. ولی لازم است مدام تحت نظر پزشک باشن

 4. سلام بنده ازیکماه قبل از عید ۱۴۰۰اسهال شدم به مدت تقریبا دوماه رفتم دکتر داخلی آزمایش چکاپ و سونو نوشتن انجام دادم گفتن التهاب روده است الان گفتن باید کولونوسکوپی انجام بدم ویک قرص از نوع کورتون دادند(پردنیزولون ۵)خواستم بپرسم باتوجه به علائمی که پیدا کردم و نزدیک به ۱۷کیلو کاهش وزن داشتم و مکرر اسهال هستم و باخوردن این قرص ها اسهالم قطع شده و مکررسوزش مقعد دارم بدون کولونوسکوپی میشه نوع التهاب تشخیص داده بشه و دارو تجویز بشه چون فوبیای کولونوسکوپی دارم

  1. سلام. کولونوسکوپی به منظور بررسی نوع، میزان التهاب و محل دقیق آن انجام میشود. توصیه می کنم ترس کنار بزارین و هرچه زودتر برای کولونوسکوپی اقدام کنید. هنگام مراجعه مشکل تون با پزشک در میان بگذارین تا در صورت امکان از داروهای بیحسی و بیهوشی استفاده شود.

 5. سلام . من دستمو که فشار میدم به شکمم چیزی احساس میکنم .دکتر رفتم دارو اعصاب داد کولونوسکوپیم رفتم مشکلی نداشتم الان یک ساله دارو اعصابم میخورم ولی هنوز رودم التهاب داره. ولی اصلا نه شکم درد دارم نه یبوست دلیلش چیه؟

 6. سلام.من دستمو که فشار میدم رو شکمم چیزی احساس میکنم. دکتر رفتم دارو اعصاب داد کولونوسکوپیم رفتم مشکلی نداشتم. یک ساله هنوز قرص اعصاب میخورم ولی هنوز روده م التهاب داره.مشکل بی اشتهایی وکاهش وزن،شکم دردم ندارم مشکلم چیه؟🙏

 7. سلام خسته نباشید
  من سه روز پیش گلاب به روتون موقع دفع مدفوع مشاهده کردم خون زیادی با مدفوعم مخلوط شده بود و کل مدفوعم رو قرمز کرده بود.
  من اغلب در طی ماه زیاد دچار دل درد میشم و عادت ماهیانه ام هم چند ماه است که نامرتب میشه و به تاخیر میوفته.
  هیچ علائم دیگه ای نظیر کم وزنی و تب و اینا هم ندارم
  غذا که میخورم بعضی اوقات چند دقیقه بعدش دلم درد میگیره و باید برم دستشویی خوب میشه
  و اغلب دل دردم از نوع پیچش و گرفتگی در سمت چپ پایین شکمم است
  و ۱۴ سالم هست
  من هنوز دکتر نرفتم خیلی خیلی میترسم چیزی باشه
  ممکنه این التهاب روده بزرگ باشه ؟‌
  شما چی می‌فرمایید؟

  1. سلام. برای تشخیص قطعی نیاز به معاینه و کولونوسکوپی است. هرچه زود تر با پزشک مشورت کنید.

 8. سلام خواهرزاده من ۴ماهشه دکتر تشخیص داده که التهاب روده داره ایا خطری داره و قابل دمان هستش این بیماری؟

  1. سلام. باید تحت نظر پزشک باشند و داروها به صورت منظم مصرف شود. این بیماری درمان قطعی ندارد، اما قابل کنترل هست.

  1. سلام. نگران نباشین این بیماری با مصرف دارو قابل کنترل هست. حتما دار وهایی که پزشک دادن به موقع مصرف کنید تا شاهد نتایج اون باشین.

 9. سلام. من شبها. تا صبح خواب ندارم. از شدت درد روده و معده. رفلاکس هم دارم مزاجم هم سرده. حدود یک ماه هست ک هر شب یا کم یا زیاد درد زیادی دارم.

 10. سلام من درد شدید داشتم تو ناحیه زیر معده و شکم. به دکتر مراجعه کردم گفتن اپاندیسه و بر داشتم ولی هم چنان تا یک ماه همون درد شدید رو داشتم و نمی تونستم چیزی بخورم و ۱۱ کیلو کاهش وزن داشتم ، انداسکوپی و کلونسکوپی هم کردم گفتن ورم معده و روده دارم والتهاب روده زیادی دارم ،ایا این بیماری خطرناکه ؟!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *