جراحی شقاق

عمل جراحی شقاق مقعدی یا فیشر چگونه است؟ عوارض، هزینه و مراقبت ها

شقاق یا فیشر نوعی بیماری مقعدی است. شقاق به ایجاد ترک عمیق یا برش در دیواره مقعدی گفته میشود. بسته به میزان پیشرفت این عارضه علائمی متعددی بروز می کنند. این علائم می توانند درد، سوزش، خارش تا خونریزی را شامل شوند و با شدت های مختلفی بروز کنند.

شقاق حاد علائم شدید تری داشته ولی عمق زخم در آن کمتر است. در حالی که در حالت مزمن عمق زخم بیشتر شده و به عضله مقعدی نیز می رسد. وقتی بیماری وارد فاز مزمن خود میشود، با استفاده از درمانهای خانگی، دارویی و یا حتی تزریق بوتاکس قابل رفع نیست.

در این موارد معمولاً پزشک انجام جراحی با لیزر را توصیه می کند. درمان شقاق با لیزر سریع و سرپایی بدون ایجاد درد و خونریزی حین عمل و عوارض و عفونت بعد از عمل بیماری شما را رفع می کند. یکی دیگر از روشهای درمان عمل جراحی است که در ادامه به بررسی بیشتر این روش و عوارض و هزینه های آن می پردازیم :

عمل جراحی فیشر

در صورتی که بیماری با استفاده از روشهای خانگی و دارویی و نیز تزریق بوتاکس بهبود نیابد، عمل جراحی توصیه میشود. در واقع عمل جراحی شقاق برای بیماری در حالت مزمن انجام میشود. در این حالت فشار بسیاری زیادی در عضله ایجاد شده و اسپاسم آن مانع از ترمیم زخم می گردد. بنابراین می بایست از روشهای جراحی برای کمک به ترمیم زخم استفاده نمود. سه روش مختلف برای این جراحی وجود دارد، که در ادامه به بررسی بیشتر آنها می پردازیم:

 اسفنکتروتومی

عمل شقاق به روش  اسفنکتروتومی

یکی از روش های رایج درمان این بیماری است. اسفنکتروتومی در بیمارستان و تحت بیهوشی انجام میشود. برای این منظور قسمتی از عضله اسفنکتر و پوست اطراف مقعد را قطع می کنند. با این کار از طریق کاهش فشار وارده بر عضله، به ترمیم سریعتر زخم کمک می کنند. اسفنکتروتومی در دو روش باز و بسته انجام میشود.

اسفنکتروتومی باز بدون بخیه رها شده تا ترمیم شود. این روش خطر عفونت بیشتری دارد. در حالی که در روش بسته موضع جراحی شده را بخیه می زنند. به این ترتیب احتمال عفونت آن کمتر است.

فیشرکتومی

عمل شقاق به روش فیشرکتومی

در صورتی که خطر آسیب رسیدن به عضله مقعدی و یا بی اختیاری مدفوع یا کنترل گاز روده وجود داشته و یا زخم فیشر در موضعی حساس و غیر قابل برش باشد. از روش فیشرکتومی استفاده می کنند. در این روش تنها یک برش بر روی عضله ایجاد می کنند. تا از فشار داخل آن کاسته شده و به ترمیم عضلات کمک شود.

فلپ پیشرفته

فلپ یکی دیگر از روشهای جراحی شقاق است که به ندرت انجام میشود. در این روش قسمتی از پوست سالم در اطراف مقعد به شکاف ایجاد شده یا همان شقاق بخیه زده می شود. این درمان ممکن است به تنهایی انجام شده و یا همراه با اسفنکتروتومی باشد.

عوارض عمل شقاق مقعدی

عوارض جراحی شقاق مقعدی در بیماران مختلف با شدت های متفاوتی بروز می کند. آمار ها نشان داده تقریباً 30% از بیماران پس از جراحی عوارض ناگواری را تجربه می کنند. مهمترین این عوارض عدم کنترل گاز روده و مدفوع است. از سایر عوارض می توانیم به خونریزی، درد شدید و احتمال عفونت اشاره کنیم.

عوارض این جراحی غالباً موقتی هستند. با این حال ممکن است دائمی شوند. همچنین ممکن است آبسه های کوچکی در اطراف مقعد ایجاد شود.

در کنار این عوارض سایر مشکلات مربوط به جراحی مثل بستری در بیمارستان، هزینه های بیشتر و یا دوره نقاهت طولانی موجب شده بیماران تن به انجام این درمان ندهند. از طرفی ریسک نتیجه جراحی و عوارض که بعد از آن برای بیمار ایجاد میشود، موجب شده پزشکان نیز این درمان را توصیه نکنند.

درد بعد از عمل شقاق

احساس درد بعد از عمل جراحی کاملاً طبیعی است و اکثر بیماران آن را تجربه می کنند. برای کنترل درد بعد از عمل شقاق می توانید از انواع مسکن ها استفاده نمایید. یکی دیگر از روشهای کنترل درد که تاثیرات بیشتری نیز دارد. تزریق بوتاکس است. بوتاکس بعد از جراحی با فلج کردن موقت عضله می تواند به کنترل درد و ترمیم زخم کمک نماید.

مراقبت های بعد از عمل

مراقبت های بعد از عمل تاثیر ویژه ای در نتیجه درمان دارند. با مراقبت درست از زخم می توان به ترمیم سریع تر آن کمک و یا از عفونت جلوگیری نمود. چند توصیه ویژه برای بیماران داریم، که در ادامه به آنها می پردازیم:

مراقبت های بعد از عمل شقاق
 • فیبر بخورید: سعی کنید حداقل 35 گرم فیبر در طول روز مصرف کنید. فیبر می تواند یبوست را رفع کرده و به درمان زخم شقاق کمک کند. برای این منظور لازم است مصرف انواع میوه ها، سبزیجات و حبوبات را در رژیم غذایی خود قرار دهید.
 • آب بنوشید: نوشیدن آب می تواند یبوست را درمان کند. برای این منظور حداقل 8 لیوان آب در طول روز بنوشید.
 • حمام سیتز: استفاده از حمام سیتز یا حمام نشیمن می تواند تاثیر مثبتی در ترمیم سریعتر زخم و جلوگیری از عفونت آنها داشته باشد. برای این منظور یک لگن یا وان حمام را از آب گرم پر کرده و در آن بنشینید.
 • داروها بدون نسخه: مصرف داروهای آنتی بیوتیک و مسکن می تواند در جلوگیری از عفونت و کاهش درد موثر باشد. بهتر است قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت نمایید.
 • تعویض پانسمان: اگر پانسمانی در موضع جراحی وجود دارد، نسبت به بهداشت آن دقت داشته و آن را مرتباً تعویض نمایید.
 • محافظت از زخم : برای جلوگیری از آسیب زخم می توانید از بالش های نرم دوناتی شکل کمک بگیرید و بهداشت این موضع را رعایت نمایید.
 • کمپرس یخ : استفاده از کمپرس های سرد می تواند در کاهش درد موثر باشد.

همچنین لازم است موارد مثل

 • پرهیز از رابطه جنسی
 • ورزش
 • استفاده از لباسهای مناسب (با الیاف طبیعی و گشاد)

را مد نظر قرار دهید.

هزینه عمل جراحی شقاق

هزینه این عمل بسته به عوامل مختلفی تعیین میشود. این هزینه بسته به نوع عمل جراحی، مرکز درمانی که جراحی در آن انجام میشود و دستمزدی که جراح دریافت می کند، متفاوت است. بنابراین امکان اینکه دقیقا بگوییم هزینه درمان شقاق با لیزر چقدر است، وجود ندارد.

البته معمولاً هزینه این جراحی و یا حداقل بخشی از آن توسط بیمه ها طرف قرار داد پرداخت میشود.

سوالات متداول

آیا جراحی شقاق می تواند باعث بی اختیاری در کنترل دفع شود؟ با لیزر چطور؟

بله، جراحی ریسک ایجاد بی اختیاری در کنترل گاز روده و مدفوع را داشته، ولی این شرایط موقتی است. اما درمان لیزری هیچ عوارضی را ایجاد نمی کند.

بعد از عمل چه مدت زمانی برای بهبودی نیاز است؟

بعد از عمل سنتی حداقل 4 تا 6 هفته برای بهبودی نیاز است. اما اگر جراحی با لیزر انجام شود می توانید از فردای همان روز در محل کار حضور داشته باشید.

بعد از جراحی سنتی یا لیزری بخیه هم میزنند؟

بخیه زدن بستگی به وسعت برش دارد.

آیا عمل جراحی شقاق برای زن باردار مضره؟

بله جراحی سنتی مضر است و باعث سقط جنین میشود. اما در جراحی لیزری این گونه نیست.

بعد از جراحی احتمال تنگی مقعد وجود دارد؟

بله

برای کاهش درد بعد از جراحی چه توصیه ای دارید؟

حتما از فیبر استفاده کنید تا دچار یبوست نشوید، نوشیدن 8 لیوان آب نیز توصیه میشود. به علاوه نشستن در آب گرم و مصرف داروهای مسکن نیز می تواند به شما کمک گند.

بارداري، بعد از جراحی شقاق مشکلی ایجاد نمی کند؟

بارداری بلافاصله بعد از جراحی توصیه نمیشود. حداقل 3 ماه فاصله بین جراحی و بارداری باشد.

14 دیدگاه دربارهٔ «عمل جراحی شقاق مقعدی یا فیشر چگونه است؟ عوارض، هزینه و مراقبت ها»

 1. سلام دکتر. من در مورد عفونت بعد از عمل شقاق زیاد شنیدم! میخواستم بدونم آیا بعد از لیزر هم عفونت به وجود می یاد؟

  1. خیر، لیزر زخم را می سوزاند و این مدت ترمیم زخم را به یک سوم گاهش میدهد بنابراین احتمال عفونت زخم نیز وجود ندارد.

 2. سلام آقای عابدیان
  بخیه عمل شقاق از چه نوعی هست؟ تا چند روز باید باشه و اینکه درد داره؟ یعنی شما همون روز باز و بدون بخیه رو پیشنهاد می کنید؟

  1. عمل شقاق در بیمارستان نیاز به بخیه دارد اما لیزر شقاق نیازی به بخیه و پانسمان ندارد. بخیه عمل شقاق با تا زمان ترمیم زخم ها باشد و این در بدن هر فرد متفاوت است. بله درد دارد.
   من لیزر شقاق پیشنهاد میکنم، زیرا هیچ از این مشکلات عمل جراحی را نداشته و سرپایی بدون درد یا خونریزی، بدون نیاز به بخیه با دوره نقاهت است. از فردای لیزر می توانید کارهای روزمره را انجام دهید.

  1. رعایت بهداشت، نشستن در آب گرم و مصرف به موقع داروهای آنتی بیوتیک می تواند عفونت را کنترل و از آن جلوگیری نماید.

  1. بستگی به نوع جراحی که برای درمان انتخاب می کنید، دارد. جراحی لیزری یک روز. جراحی سنتی 2 الی 3 هفته

 3. سلام. می خواستم بگم مطالب که گفتین خیلی مفید هست و من همش تجربه کردم. سه سال پیش تجربه عمل شقاق داشتم و خیلی اذیت شدم و شقاق هم درمان نشد. تقریبا دو ماه پیش لیزر انجام دادم هیچ دردی نداشت و الان هم حالم خیلی خوبه. فقط نگرانم که بازم عود نکنه!

  1. سلام. اگر می خواین مشکلتون مجدد عود نکنه . فیبر زیادی مصرف کنید و یبوست کنترل کنید. ورزش و نوشیدن آب می تواند در رفع علائم شما موثر باشد.

 4. سلام. من حدود 2 ماه پیش عمل کردم ولی هنوز خارش دارم و کمی درد. میخواستم بدونم علت خارش بعد از عمل شقاق چی هست ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *