عوارض فیستول مقعدی

اگر فیستول درمان نشود چه عوارضی دارد؟

بیماری فیستول به ایجاد یک یا چند مجرای غیر طبیعی در بدن گفته میشود که بخش ها و ارگان مختلفی را به هم متصل می کند. در رابطه با مقعد این اتصال بین بخش انتهایی روده (رکتوم) و پوست اطراف مقعد رخ میدهد. این مجرای باعث میشود، آلودگی های روده به سطح پوست راه پیدا کنند. 

ماهیت این بیماری پیشرونده است، اما اگر به موقع درمان شود، کشنده نیست. فیستول به علل عفونی ایجاد می شود، بنابراین درمان آن اهمیت بسیار زیادی دارد.  بی توجهی به درمان این بیماری، عوارض ناخوشایند را ایجاد می کند که حتی ممکن است حیات فرد را به خطر اندازد. در ادامه به بررسی بیشتر عوارض فیستول مقعدی می پردازیم:

بیشتر بخوانید : درمان فیستول مقعدی بدون جراحی یا عمل فیستول با لیزر چیست؟

عوارض فیستول مقعدی 

خود بیماری فیستول در اثر عفونت درمان نشده و طولانی مدت ایجاد میشود. یعنی اگر بیماریهای التهابی روده، آبسه، کیست مویی و …. را به موقع درمان نکنید؛ به فیستول تبدیل میشوند. حال که به خاطر این تاخیر دچار فیستول شده اید، باید خیلی سریع بیماری را درمان کنید. در غیر این صورت منتظر عواقب ناخوشایند بیشتری باشید!

مهمترین عوارضی که در اثر درمان نکردن این بیماری ایجاد می شوند، عبارتند از :

افزایش تعداد مسیر های فیستول

عوارض فیستول

وقتی برای مدت طولانی بیماری خود را درمان نمی کنید.عفونت حاصل از آن به سایر بافت های مجاور نفوذ کرده و این موضوع باعث میشود، تعداد مسیر های ایجاد شده بیشتر شود و یا عمق و طول مسیر فیستول در اثر عفونت افزایش یابد. نتیجه ی این موضوع می شود، درمان سخت تر و پیچیده تر. چرا که درمان یک فیستول خیلی راحت تر از چند فیستول حاد است. وقتی تعداد مسیر های بیماری افزایش پیدا کند، بعد از جراحی هم تا چند برابر مدت زمان بهبودی افزایش خواهد یافت.

تشدید عفونت

فیستول حاصل عفونت است و درمان نکرده آن مساوی است با تشدید این عفونت. التهاب ناشی از این بیماری می تواند  به سایر بافت های اطراف نیز سرایت کرده و آن ها را درگیر کند. ممکن است عفونت وارد خون شده و مشکلات دیگر را به همراه داشته باشد.

خطر مرگ!

وقتی برای مدت زمانی طولانی بیماری درمان نشود، علائم آن روز به روز تشدید میشود. افزایش عفونت موجب از بین رفتن بخشی از بافت بدن شده و باید این بخش با جراحی قطع شود. عدم درمان به موقع در افراد مسن، با سیستم ایمنی ضعیف و یا مبتلایان به دیابت خطرناک بوده و حتی خطر مرگ را در پی دارد. طبق گزارش سایت ncbi بطور میانگین 6 درصد افراد بر اثر فیستول مقعدی فوت میکنند.

آیا فیستول خطرناک است؟

پاسخ این سوال بستگی به خود شما دارد. یعنی اگر بیماری را جدی بگیرید و خیلی سریع با روشهای موثر و صحیح و نه درمان های خانگی. آن را رفع کنید، بیماری کشنده و خطرناک محسوب نمیشود. ولی اگر نسبت به درمان بیماری بی توجه باشید. عوارض فیستول مقعدی بسیار خطرناک بوده و حتی ممکن است حیات فرد را با خطر مواجه کند. 

اگر تا به امروز به هر دلیلی از جمله ترس یا خجالت و یا نداشتن زمان کافی برای جراحی و بستری در بیمارستان و …. برای درمان این بیماری اقدام نکرده اید، لازم است خیلی سریع و بدون فوت وقت از یک پزشک متخصص فیستول کمک بگیرید.

آیا فیستول خطرناک است؟

خوشبختانه امروزه روش نوین درمان مثل لیزر تمامی مشکلات شما را رفع کرده است. این درمان قطعی را میتوان در مطب پزشک انجام داد. جراحی یا درمان فیستول با لیزر سرپایی، بدون درد یا خونریزی انجام میشود. بنابراین نه تنها نیازی نیست، در بیمارستان بستری شوید، بلکه لیزر دوره نقاهت و طول درمان برای ترمیم زخم را حداقل به نصف زمان مورد نیاز، کاهش میدهد.

اگر میخواهید بدانید بهترین جراح فیستول چه کسی است؟ برروی لینک کلیک کنید.

ارتباط با کارشناسان کلینیک عابدیان

بیماران می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عوارض و درمان فیستول، از طریق این شماره تماس با کارشناسان ما در ارتباط باشند.

8 دیدگاه دربارهٔ «اگر فیستول درمان نشود چه عوارضی دارد؟»

    1. سلام. بله درمان فیستول با لیزر، سرپایی، در یک جلسه و بدون درد یا خونریزی این بیماری را برای همیشه از بین می برد.

  1. سلام من ۴۵سالمه خانم هستم چند ماهه فیستول رکتو واژینال درآوردم ،فیستول ناقص ،از بالا و نزدیک واژن بسته هست از چین مقعد سرباز کرده ،ترشح عفونی کم داره بیشتر فشارش که میدم خون میاد شما با لیزر انجام میدین ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *