نحوه نشستن صحیح در مبتلایان به بواسیر یا هموروئید

بهترین حالت نشستن برای بواسیر یا هموروئید

بیماری بواسیر با هموروئید نوعی بیماری مقعدی است که به متورم شدن یا گشاد شدن سیاهرگ های مقعدی گفته میشود. این بیماری با درد، خونریزی، سوزش و خارش همراه است. علت بواسیر میتوان موضوعات مختلفی باشد، اما اغلب با سبک زندگی غلط و رژیم غذایی نادرست در ارتباط است.

ما در این مقاله به شما کمک می کنیم، تا بتوانید از طریق تغییر در سبک زندگی به خصوص نحوه نشستن از این بیماری پیشگیری کنید و یا حتی اگر به آن دچار هستید، به تسریع روند درمان کمک کنید.

بیشتر بخوانید : بواسیر چیست؟

تماس با کلینیک

جهت پرسش سوالات خود و مشاوره با این شماره تلفن تماس بگیرید.

چگونه بر روی توالت بنشینیم؟

چگونه بر روی توالت بنشینیم؟

نحوه نشستن صحیح بر روی توالت میتواند تا حدود زیادی در پیشگیری از بواسیر موثر باشد. شاید تصور کنید، بهتر انتخاب توالت فرنگی است، اما این طور نیست، این توالت بدن را در وضعیت 90 درجه قرار میدهد و این میتواند تخلیه روده را با مشکل مواجه کند. از طرفی استفاده از توالت های ایرانی نیز میتواند آسیب زیادی را برای زانو ها به همراه داشته باشد.

پس بهترین کار این است که از ضمن استفاده از توالت فرنگی یک چهار پایه کوچک را زیر پای خود قرار دهید، تا بدن در بهترین حالت قرار گیرد و مشکلی برای تخلیه روده ایجاد نشود.

به یاد داشته باشید در کنار رعایت این نکات لازم است، از تاخیر انداختن برای رفتن توالت نیز پرهیز کنید. این کار به خصوص برای افرادی که مبتلا به یبوست هستند، میتواند وضعیت را بیشتر از پیش تشدید کند. 

بالش های دوناتی شکل به چه دردی میخورند؟

بالش های دوناتی

این بالش ها واقعا به شکل دونات هستند؛ دایره ای تور پر که وسط آن خالی شده است. این بالش کمک می کنند تا هنگام نشستن بر روی آن، ناحیه مقعد کمتر تحت فشار قرار گیرد.  بنابراین امکان احساس درد یا خارش در این موضع کمتر میشود. 

مدت کمتری بر روی توالت بنشینید!

سعی کنید مدت زمان اجابت مزاج را به حداقل کاهش دهید! زمانی که مدت طولانی در این حالت قرار می گیرید، ممکن است به سیاهرگ ها فشار وارد شود. به خصوص اگر به یبوست دچار باشید و برای خروج مدفوع مجبور باشید، زور بزنید. اگر عمل دفع برای شما سخت شده از توالت خارج شوید.

مدت طولانی نشینید!

مدت طولانی نشینید!

از نشستن به مدت طولانی پرهیز کنید. آمار ها نشان می دهد، این بیماری در میان افرادی که سبب شغلشان مدت طولانی از روز را نشسته اند بیشتر است. به طور مثال هموروئید بیشتر در میان رانندگان و کارمندان مشاهده میشود.

پس حتی اگر به خاطر شرایط شغلی خود مدت زمان زیادی را نشسته اید، حداقل هر یک ساعت یکبار از جای خود بلند شوید و چند دقیقه قدم بزنید. استفاده از بالش های دوناتی شکل نیز به این افراد توصیه میشود. سعی کنید حتی هنگام غذا خوردن یا تماشای تلویزیون نیز بایستید.

در کنار موارد یاد شده، رعایت بهداشت مقعدی، پرهیز از ایستادن زیاد، خشک کردن مقعد و رژیم غذایی مناسب میتواند از این بیماری پیشگیری و به درمان کمک کند.

به یاد داشته باشید، نکات ذکر شده تنها میتوانند به افزایش سرعت درمان کمک کنند و درمان موثر نیستند. درمان قطعی این بیماری این است که بافت ملتهب و متورم را جراحی یا لیزر از پایه قطع شود. اما از آنجایی که جراحی میتواند عوارض مختلفی را برای به همراه داشته باشد، بهترین روش درمان همان درمان هموروئید با لیزر است.

مشاوره آنلاین در واتساپ

برای مشاوره درمان و رزرو نوبت ویزیت درمان بواسیر به این شماره در واتساپ پیام دهید.

7 دیدگاه دربارهٔ «بهترین حالت نشستن برای بواسیر یا هموروئید»

  1. سلام جناب دکتر من کارمند هستم و باید مدت زمان زیادی از روز را بنشینم. میشه در مورد بهترین حالت نشستن برای بواسیر هم توضیح بدین. با تشکر

  2. سلام. جناب دکتر. بنده مدتی پیش در کلینیک شما لیزر بواسیر انجام دادم. لان میخواستم بدونم تا چه مدت باید بعد از عمل از بالش های دوناتی شکل استفاده کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *