رابطه مقعدی

چه زمانی رابطه مقعدی باعث ایجاد بواسیر میشود؟

رابطه مقعدی نوعی عمل جنسی است که بین زوجین طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. اما این نوع رابطه عوارض و مشکلات را به همراه دارد. بهتر است، قبل تصمیم گیری برای انجام  این نوع رابطه با عوارض آن آشنا شوید. در ادامه این صفحه، عوارض رابطه مقعدی و راه هایی برای پیشگیری از این عوارض را مطالعه خواهید کرد.

رابطه مقعدی چیست؟

رابطه مقعدی، نوعی از روابط جنسی است که در آن مقعد به عنوان عضو جنسی زنانه مورد استفاده قرار میگیرد. در این نوع رابطه دخول از طریق وارد شدن آلت تناسلی مردانه به مقعد انجام میگیرد.

ولی از آنجایی که ساختار مقعد بر خلاف واژن به گونه ای نیست که، قابلیت وارد شدن یک جسم خارجی را داشته باشد، این نوع رابطه می تواند برای هر دو طرف مشکل ایجاد کند. 

عوارض رابطه ی مقعدی 

مقعد انتهایی ترین بخش از دستگاه گوارش است که از دو عضله به نام های اسفنکتر داخلی و خارجی تشکیل میشود. اسفنکتر داخلی غیرارادی و اسفنکتر خارجی به صورت ارادی باز و بسته میشود. مقعد مملو از اعصاب بوده و همین موضوع هم موجب شده تا واردشدن هر شی به مقعد، این اعصاب را فعال نماید. وارد شدن جسم خارجی (آلت تناسلی) به مقعد می تواند به  اعصاب و عضلات آسیب بزند. مهمترین عوارض رابطه مقعدی عبارتند از :

زخم مقعد

یکی از عوارض انجام مکرر رابطه جنسی مقعدی، زخم شدن مقعد است. دیواره مقعد ظریف بوده و وارد شدن آلت جنسی به آن میتواند موجب التهاب, عفونت و پارگی و زخم دیواره خارجی مقعد شود.

برای اطلاعات بیشتر می توانید صفحه زخم مقعد را مطالعه کنید:

بیشتر بخوانید : درمان زخم مقعد

خونریزی 

یکی از شایع ترین عوارض حین رابطه از مقعد یا پشت، خونریزی مقعدی است.  از آنجایی که مویرگ های مقعد بسیار حساس هستند، می توانند در صورت بی احتیاطی آسیب ببیند و خونریزی را به همراه داشته باشند.

این خونریزی رنگ روشنی داشته و معمول بدون هیچ درمان خاصی متوقف میشود. البته در مواردی نیز خونریزی مربوط به آسیب مقعد و شقاق مقعدی است.

زود انزالی

زود انزالی یکی از مهمترین عوارض جدی است که رابطه مقعدی به جای می گذارد. این مشکل می تواند زندگی زناشوئی شما را با خطر مواجه کند و باعث سردی همسر به مرور زمان گردد.

انتقال بیماریهای جنسی

رابطه مقعدی نیز می تواند عاملی برای انتقال بیماریهای جنسی مثل زگیل تناسلی، ایدز، سیفلیس و … باشد. پیشنهاد میشود، برای کاهش خطر انتقال بیماریهای جنسی از کاندوم حین رابطه استفاده شود.

درد

یکی از مشکلات غیر قابل انکار در برقراری رابطه های جنسی مقعدی، درد شدید است که ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عضله مقعدی ایجاد میشود.

بی اختیاری در کنترل مدفوع

همان که توضیح دادیم، مقعد دارای عضله ای است که تنها به اختیار باز و بسته میشود. در صورتی که دریچه مقعد به وسیله شی یا آلت باز شود، اعصاب این عضله آسیب می بیند و فرد قدرت کنترل دفع مدفوع را از دست داده، و یا اصطلاحاً دچار بی اختیاری در کنترل مدفوع میشود.

سوراخ شدن روده ها

سوراخ شدن روده از عوارض کمتر شایع رابطه جنسی مقعدی است. ولی با این حال رعایت احتیاط در برقراری رابطه جنسی امری بدیهی محسوب میشود.

بیرون زدگی رکتوم

دیگر مشکل کمتر شایع بیرون زدگی روده یا مقعد بعد از رابطه جنسی از پشت است.

ارتباط بواسير و رابطه مقعدي چیست؟

یکی از شایع ترین عوارض برقراری رابطه جنسی ابتلا به بیماری بواسیر (هموروئید) و یا  بیماری شقاق مقعدی است.

قبل از هر چیز توضیح مختصری در رابطه با بیماری بواسیر یا هموروئید بدهیم:

هموروئید چیست؟

هموروئید ها، سیاهرگ هایی در کانال مقعد هستند که به شکل بالشتک هایی پر خون دیده می شوند. در صورتی که به هر دلیلی این سیاهرگ ها تحت فشار قرار بگیرند، آسیب می بینند. تورم یا زخمی شدن این سیاهرگ ها تحت عنوان گشاد شدن سیاهرگ نیز شناخته میشود که نتیجه آن بیماری بواسیر است.

اگر بواسیر داخل مقعد و بر روی دیواره های آن ایجاد شود، داخلی  و اگر بر روی دریچه خروجی مقعد ایجاد شود، با نام خارجی شناخته میشود.

با برقراری رابطه مقعدی، دیواره های مقعد تحت فشار قرار میگیرد، در نتیجه ایجاد بواسیر و یا تشدید آن دور از انتظار نخواهد بود.

رابطه مقعدی با وجود بواسیر

  در صورتی که مبتلا به بواسیر هستید و یا علائم آن را تجربه می کنید، از رابطه مقعدی بپرهیزید. زیرا رابطه  ضمن ایجاد درد شدید و خونریزی برای بیمار، می تواند هموروئید شما را تشدید و عوارض مختلفی را به همراه داشته باشد.

 پزشکان توصیه میکنند، حداقل تا طی کردن کامل فرآیند درمان ( یعنی انجام لیزر و برداشتن هموروئید) از برقراری رابطه به شدت بپرهیزید.

بیشتر بخوانید : درمان بواسیر (هموروئید) با لیزر

مشاوره رایگان درمان بواسیر

کارشناسان ما در کلینیک عابدیان آماده پاسخگویی به سوالات شما و راهنمایی برای درمان هستند.

رابطه مقعدی بعد از درمان هموروئید

برقراری رابطه جنسی مقعدی برای افرادی که قبلا سابقه ابتلا به بواسیر را داشته اند، همراه با ریسک بیشتری خواهد بود!

زیرا حتی اگر درمان بواسیر با لیزر انجام شده باشد! در صورت بی توجهی به سلامت مقعد، خطر عود مجدد بیماری وجود دارد.

یکی از نکاتی که از عود مجدد بواسیر پیشگیری میکند، پرهیز از رابطه جنسی مقعدی است!

حال اگر با این وجود اصرار به برقراری رابطه جنسی از پشت دارید، پیشنهاد میکنم نکاتی که در ادامه به آنها اشاره شده است را رعایت کنید.

 نکات بهداشتی رابطه مقعدی

کاندوم
 •  استفاده از کاندوم می تواند خطر انتقال بیماریهای مقاربتی را به حداقل کاهش دهد.
 • آمادگی کامل همسر و قبل از برقراری رابطه می تواند در کاهش عوارض موثر باشد.
 • عمل دخول از پشت باید به آرامی و به تدریج باشد. تا آسیب کمتری را به همراه داشته باشد.
 • استفاده از ژل های روان کننده ( لوبریکانت) می تواند، خطر عوارض این رابطه را تا حدودی کاهش دهد. در این نوع رابطه استفاده از روغن های طبیعی مانند روغن زیتون و نارگیل نیز گزینه ای مناسبی است. 
 • به منظور دخول راحت تر می توانید از انگشت برای باز کردن عضله مقعد استفاده کنید.
 • رعایت بهداشت مقعد در این مورد الزامی است، اما از انجام تنقیه بپرهیزید، زیرا این کار می تواند ریسک آسیب دیدن روده را تا چند برابر هم افزایش دهد.

رابطه مقعدی را میتوان به عنوان تنوعی در رابطه زناشویی قلمداد کرد، ولی انجام دائمی آن به هیچ وجه و به هیچ روشی توصیه نمیشود!!!


بیشتر بخوانید : ورزش کگل

فواید رابطه مقعدی

ناحیه مقعد از نواحی شهوانی بدن به شمار می رود که می تواند باعث شعله ور شدن و برانگیختگی جنسی گردد. آمیزش از مقعد می تواند برای برخی از زنان و اغلب مردان به شدت لذت بخش باشد. 

همچنین یکی از مهمترین علت های شیوع این نوع رابطه در بین دختران و پسران جوان را می توان را باور های که در رابطه با پرده بکارت در ایران وجود دارد، مرتبط دانست. در آخر نیز میتوان گفت با آمیزش جنسی مقعدی، میتوان از بارداری پیشگیری کرد که این مورد نیز از دلایل محبوبیت رابطه مقعدی به شمار می رود.

سوالات متداول

آیا ریختن مایع منی در مقعد باعث بارداری میشود؟

خیر، مجرای مقعد و واژن جدا هستند و وارد شدن مایع منی به مقعد نمیتواند باعث بارداری شود.

آیا رابطه مقعدی قابل تشخیص است؟

بله انجام رابطه مقعدی توسط پزشک قانونی قابل تشخیص است.

69 دیدگاه دربارهٔ «چه زمانی رابطه مقعدی باعث ایجاد بواسیر میشود؟»

  1. سلام، بهتر هست که تا بهبودی کامل از رابطه مقعدی پرهیز کنید. بعد از این مدت هم رابطه مقعدی را به حداقل کاهش دهید. زیرا عوارض این رابطه ممکن است، باعث عود مجددبیماری شم شود.

 1. سلام خسته نباشید من و نامزدم تقریبا حدود هشت روز پیش باهم نزدیکی داشتیم بعد از این عمل من چند ساعت بعدش شدیدا رحمم و دور اطراف رحمم و همینطور دور اطراف نافم به شدت درد داشتم عین درد عادت ماهانه بعد از ون رحمم کمی دردش کمتر شد الا دور اطراف نافم و همینطور قسمت بالای نافم که معده میشع شدیدا درد میخوره و دلپیچه هی بهم میاد و اسهال هم هستم به نظرتون امکانش از چیه؟

 2. سلام.وقتتون بخیر.حدود ۲سال پیش با همسرم رابطه ی مقعدی داشتم که دچار خونریزی کمی شدم و تنها یکبار بود و برطرف شد.اما از اون روز قسمت خارجی مقعدم دارای یک پوست نرمی شده که از اون روز بوجود اومده اما نه دردی داره نه مزاحمتی و تنها به حالت فشار حس میشه انگار خود پوستمه که متورم شده یکم و پس از کم شدن فشار به حالت قبل برمیگرده.چند ماه بعد از اون روز که باز خواستیم رابطه ی مقعدی داشته باشیم نقطه ی کوچکی در داخل مقعدم درد شدیدی گرفت طوریکه فاصله گرفتم و به خودم پیچیدم و بعد چند دقیقه آروم شد و دوباره که خواست دخول صورت بگیره آروم تر پیش رفتیم و دیگه دردش تکرار نشد.هرز چند گاهی بر اثر فشار زیاد اجابت مزاج یا رابطه مقعدی (شدید) اگه درست اون نقطه تحریک شه درد شدیدی میگیره اما اگه بدون فشار و تحریک و آروم باشه هیچ علائمی ندارم و هیچ خبری از درد در اون نقطه نیست.غیر از روز اول هیچ خونی ندیدم و هیچوقت درد مقعدی ندارم.آزمایش مدفوع هم دادم و نرمال بود.به نظرتون اون درد کوچیک خطری داره و جای نگرانی داره؟ اگه داره باید چه کاری انجام بدم؟

 3. سلام و خسته نباشید. حدود ۱سالی میشه که ازدواج کردم و توی این ۱سال بعضی وقتا سکس مقعدی داشتیم.. حدودا ۶یا۷ماهی میشه که خانومم یبوست گرفته و دلیل یبوستش رو از سکس مقعدی میدونه. آیا سکس مقعدی باعث یبوست میشه؟

   1. من این مشکل رو دارم
    یبوست ب همراه خون ریزی موقع اجابت دارم و واقعا یک یا دو ماهه این مشکل و دارم
    و نمی‌دونم مشکل از کجاست و چجوری خوب میشه این موضوع

    1. دکتر بیژن عابدیان

     سلام ، باید علت خونریزی دقیق مشخص بشه. احتمالا خونریزی ناشی از بواسیر ایجاد شده ولی این موضوع نیاز به بررسی های دقیق دارد باید حضوری برای معاینه تشریف بیارین.

 4. اگر خون ریزی داشته باشی داخل و بیرون مقعد زخم باشه، نتونی مدفوع کنی به یبوست یا بواسیر ربط داره یا رابطه جنسی مقعدی؟

 5. سلام یکهفته ای میشه یه تیکه گوشتی ازگوشه مقعدم زده بیرون امانه خونریزی داره نه دردزیادی چون اعتیادبه شیره دارم وخرمازیادمصرف کردم میگن باعث بواسیرشده ایادرسته.واستفاده ازکپسول های چرک خشک کن توصیه میشه یانه ممنون

  1. سلام. باید اول معاینه بشین تا علت این گوشت اضافه مشخص بشه. خیر این بیماری هیچ ارتباطی با شیره خرما نداره. این گوشت اضافه عفونت نیست و نیازی به مصرف آنتی بیوتیک نداره.
   از مقعد عکس بگیرین و برای ما در واتساپ (۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴) ارسال کنید، تا به طور کامل شما رو راهنمایی کنن.

 6. سلام وقتتون بخیر
  اگر رابطه ی مقعدی فقط به صورت دخول انجام بشه یعنی حرکت رفت و برگشت صورت نگیره و آلت فقط وارد بشه و مدتی نگه داشته بشه تا خانوم به لذت برسه و بعد بیرون کشیده بشه … در این حالت ممکنه عوارضی متوجه خانوم باشه؟

  و در کل چه میزان رابطه از مقعد بی خطر هست؟ بعضی ها میگن یه بارش هم ضرر داره ولی بعضی دیگه میگن اگر به صورت کنترل شده انجام بشه هیچ خطر و عارضه ای نداره

  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام. بله در هر صورت مقعد تحت فشار قرار میگیره و آسیب می بیند. با این حال اگر این روابط به عادت تبدیل نشه و مداوم انجام نشود، همجنین نکاتی پیشگیری کننده رعایت شود، خطر عوارض بعدی کاهش می یابد.

 7. سلام وقتتون بخیر
  من ۴ ماه هست که جراحی شقاق با تیغ انجام دادم و الان میخواستم بدونم اگر رابطه مقعدی داشته باشم جای عملم ممکنه باز بشه یا نه؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام.جای عمل باز نمیشود. اما احتمال عود مجدد بیماری وجود دارد. سعی کنید تعداد دفعات رابطه مقعدی را به حداقل کاهش دهید.

   1. ممنون
    یه سوال دیگه هم داشتم یکی از دوستانم عمل شقاق با همین روش با تیغ انجام داده و نوبت لیزر موهای زائد (بیکینی) داره این ماه که الان 42 روز از عملش میگذره،میتونه برای لیزر بره یا نه؟

 8. سلام من ۴ ماه پیش جراحی شقاق انجام دادم بدون لیزر میخواستم بدونم الان اگر بخوام رابطه مقعدی داشته باشم امکان داره جای عملم باز بشه یا نه؟

 9. سلام ببخشید چند بار در ماه
  با رعایت تمام نکات مشکل نداچند وقت باید از لیزر هموروئید گذشته باشه تا بتونیم سکس از پشت داشته باشیم؟

  1. سلام. باید حداقل 3 ماه از لیزر بگذرد تا زخم به طور کامل ترمیم بشه. در ضمن با رابطه مقعدی ممکن هست بیماری تون مجدد عود کنه. سعی کنید این رابطه رو به حداقل برسونید ( یک بار در ماه) همچنین حین رابطه نکاتی بهداشتی و رعایت کنید و رابطه باید با آرامش انجام شود.

 10. من یه چند باری در ناحیه مقعدی فقط حدود نصف انگشتم‌ رو وارد کردم…یه بار که در حال مدفوع بودم درد بدی گرفت…یبوست نبود و اینکه ممکنه اتفاقی افتاده باشه؟

 11. سلام من با نامزدم دو بار رابطه مقعدی داشتم و از اون موقع تا حالا هنگام منقبض و منبسط شدن مقعدم، گوشت اضافی بیرون میاد و بعد دوباره به حالت اول برمیگرده
  از قبل هم یبوست داشتم و با مدفوعم خون بیرون میومد
  اگر به دکتر برم متوجه رابطه من میشه؟
  رابطم با فاصله دو هفته انجام شد اگه هفت روز بعد از رابطه دومم دکتر برم متوجه میشه؟
  دلیل گوشت اضافی رابطه مقعدی هس؟

  1. سلام. ممکن هست دچار بواسیر شده باشید.برای معاینه دقیق باید حضوری تشریف بیارین. خیر تشخیص این موارد فقط توسط پزشک قانونی انجام میشود.

 12. سلام سه روز پیش جراحی فیشر داشتم و هنوز شکمم کار نکرده
  شربت ملین و چیزایی که باعث نرم شدن بشه هم خوردم اما هنوز نتیجه نداده
  تو رو خدا راهنمایی کنید چیکار کنم؟
  هنوز درد جراحی دارم میترسم یبوست هم بهش اضافه شه لطفا کمک کنید

   1. احساس دفع دارم ولی یبوست گرفتم و از ترس درد نمیتونم عمل دفع انجام بدم
    چیزی‌ نیست بتونم بخورم که حداقل درد رو اون موقع کمتر حس کنم که بتونم انجام بدم؟

    1. مشاور کلینیک

     این جور مواقع ملین مصرف میکنن که شما ذکرکردین امتحان کردین، پس باید با پزشکی که جراحی انجام دادن مشورت کنید

 13. سلام. من خانم 35 ساله و متاهل هستم که رابطه مقعدی ندارم ولی دچار بواسیر شد،م، چه علت های دیگه ای برای درگیری با این بمیاری وجود داره؟

 14. سلام وقت بخیر
  ببخشید رابطه مقعدی اگه فقط یکبار باشه و مدت کوتاه مشکل جدی ای میتونه درست کنه؟چون من هیچ علائمی ندارم و همسرمم مریضی ای ندارن اما امکان داره مشکلی ایجاد بشه با یکبار؟ نمیدونم باید چیکار باید کنم

  1. مشاور کلینیک

   سلام. اگر تعداد دفعات رابطه کم باشه و با اصول صحیح انجام بشه، مشکلی ایجاد نمیکنه. اما اگر مدام تکرار بشه بدون عوارض نخواهد بود.

 15. سلام
  حدود سه ماه پیش چند بار سکس معقدی داشتم. اخرین بار یک جیزی مثل تیله از معقد ام بیرون اومد. اوایل کمی خارش داشت ولی به مرور زمان خارش از بیین رفت و الان هم خیلی کوچک شده و بعضی وقت ها هم نیست. ایا میتوانم دوبازه رابطه معقدی داشته باشم؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. احتمالا بواسیر بوده، برای تشخیص دقیق از زائده عکس بگیرید و برای ما در واتساپ به این شماره (۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴) ارسال کنید.
   اگر مدام این رابطه تکرار بشه، بیماریتون پیشرفت میکنه و درد هم بیشتر میشه.

 16. با سلام دوستم یکبار از روی کنجکاوی مسواک کم قطری را داخل مقعدش کرده و فقط درد داشته و خوب شده مشکلی برایش پیش نمیاید؟

 17. سلام خسته نباشید
  ایا رابطه مقعدی هر شش ماه یک بار سبب عدم توانایی در دفع مدفوع و بی اختیاری میشود؟

 18. سلام
  من و همسرم باهم رابطه مقعدی داشتیم و باعث زخم قسمت بالایی باسنم شده(چیزی شبیه خراشیدگی) و بعد از هر رابطه دچار خونریزی از اون ناحیه میشم
  دلیلش چیه؟
  نحوه بهبودیش چیه؟

 19. سلام خسته نباشین. ممنونم ازاینکه جوابم رو میدین.
  من با نامزدم توی یک روز دوبار رابطه مقعدی داشتیم بعد از دوروز همچنان درد دارم و اینکه یه چیزی مثل پوسته اضافی حالت چربی زیرش باشه زده بیرون.روی سوراخ مقعدم هم انگار زخم شده. مقعدم بحالت اول برمیگرده؟ مشکل جدی هست؟

 20. سلام. آیا بواسیری که در اثر رابطه مقعدی ایجاد شده قابل تشخیص است؟ ممنون از راهنمایی تون

 21. سلام، من خیلی ساله اشیا وارد مقعدم میکنم حدود ۲۰ سال میشه اینکار رو میکنم، (رابطه جنسی از پشت نداشتم) اما مشکل بی اختیاری یا بواسیر یا درد در هنگام دفع هم ندارم، اما یه مشکلی که یه بار پیش اومد روز بعدی که اینکار رو کردم بیهوش حالت تشنج شدم ممکنه بخاطر بهم ریختن ترکیب باکتریایی روده بخاطر تنقیه باشه؟ اصولا تنقیه هر چند وقت یکبار باشه تا عوارضش کم بشه؟ با آب شهری اینکار رو میکنم، سوال دیگه ای هم داشتم اگر روزی تصمیم به تنگ کردن مقعدم داشتم شدنی هست دیگه؟ قبلا ۵، ۶ ماهی اینکار رو نکردم مقعدم خودش تنگ شد.

  1. مشاور کلینیک

   خیر این شرایط ربطی به تنقیه نداره. بله اگر آسیب جدی نباشه مقعد به حالت اول بر می گرده.

   1. ممنون بابت پاسخگویی، آیا این عمل وارد کردن اشیا به داخل مقعد ریسک ابتلا به سرطان روده یا مقعد رو بیشتر میکنه یا ربطی نداره؟ شریک جنسی ندارم.

    1. مشاور کلینیک

     خیر ربطی به سرطان نداره ولی عوارض دیگه ای داره و ممکن هست باعث عفونت، گشادی مقعد و بی اختیاری مقعد و یا بواسیر شود.

     1. ممنون، پماد یا کرمی هست بشه موضعی استفاده کرد برای تنگی؟ مشکلی بابت بی اختیاری ندارم ولی اطراف مقعد چین و چروک پیدا کرده و مشخصه واید شده

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بله لزوماً کاندوم راه مطمئن و قطعی برای پیشگیری 100% نیست! اما می تواند احتمال انتقال بیماریها را کاهش دهد.

 22. سلام وقتتون بخیر. ببخشید من امروز صبح متوجه یه برآمدگی کوچیک در دهانه مقعد شدم. هیچ درد یاعلائمی ندارم. به نظرتون علتش چی میتونه باشه؟ آیا جوش هست یا مشکل جدی وجود داره؟چطورمیتونم تشخیص بدم؟ میشه باوجود این رابطه مقعدی برقراربشه یاخیر؟

 23. سلام. آیا ممکن هست بعد از 2 سکس مقعدی دچار بی اختیاری میشم. من احساس میکنم مقعدم گشادتر شده؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. بله امکانش هست. اگر بعد از چند روز مقعد به حالت اول برنگشت، ورزش کگل امتحان کنید. در مرحله ی آخر درمان های جراحی تجویز میشود.

 24. سلام، من برای اولین بار چند روز پیش آنال سکس داشتم و بعد از او انگار مقعدم متورم شده ولی هیج دردی یا علائمی هم نداره. علتش چی هست و چطور به حالت قبل بر میگرده؟

  1. مشاور کلینیک

   سلام. معمولاً بعد از چند روز تمام علائم برطرف میشه. اگر شدت تورم زیاد هست پیشنهاد میکنم از مقعد عکس بگیرید و برای ما به این شماره (۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴) ارسال کنید، تا دقیق تشخیص داده بشه.

 25. سلام وقتتون بخیر.بنده یک شی رو وارد مقعد کردم الان ناحیه پایین شکم درد میکنه که قابل تحمل هستش ولی الان یک روز هست که نتونستم مدفوع از محل مقعد خارج کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *