رابطه جنسی

چه زمانی رابطه مقعدی باعث ایجاد بواسیر میشود؟

رابطه مقعدی نوعی عمل جنسی است که بین زوجین طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. اما این نوع رابطه عوارض و مشکلات را به همراه دارد. بهتر است، قبل تصمیم گیری برای انجام  این نوع رابطه با عوارض آن آشنا شوید. در ادامه این صفحه، عوارض رابطه مقعدی و راه هایی برای پیشگیری از این عوارض را مطالعه خواهید کرد.

رابطه مقعدی چیست؟

رابطه مقعدی، نوعی از روابط جنسی است که در آن مقعد به عنوان عضو جنسی زنانه مورد استفاده قرار میگیرد. در این نوع رابطه دخول از طریق وارد شدن آلت تناسلی مردانه به مقعد انجام میگیرد.

ولی از آنجایی که ساختار مقعد بر خلاف واژن به گونه ای نیست که، قابلیت وارد شدن یک جسم خارجی را داشته باشد، این نوع رابطه می تواند برای هر دو طرف مشکل ایجاد کند. 

عوارض رابطه ی مقعدی 

مقعد انتهایی ترین بخش از دستگاه گوارش است که از دو عضله به نام های اسفنکتر داخلی و خارجی تشکیل میشود. اسفنکتر داخلی غیرارادی و اسفنکتر خارجی به صورت ارادی باز و بسته میشود. مقعد مملو از اعصاب بوده و همین موضوع هم موجب شده تا واردشدن هر شی به مقعد، این اعصاب را فعال نماید. وارد شدن جسم خارجی (آلت تناسلی) به مقعد می تواند به  اعصاب و عضلات آسیب بزند. مهمترین عوارض رابطه مقعدی عبارتند از :

زخم مقعد

یکی از عوارض انجام مکرر رابطه جنسی مقعدی، زخم شدن مقعد است. دیواره مقعد ظریف بوده و وارد شدن آلت جنسی به آن میتواند موجب التهاب, عفونت و پارگی و زخم دیواره خارجی مقعد شود.

برای اطلاعات بیشتر می توانید صفحه زخم مقعد را مطالعه کنید:

بیشتر بخوانید : درمان زخم مقعد، در اثر یبوست، رابطه جنسی و…. در خانه

خونریزی 

یکی از شایع ترین عوارض حین رابطه از مقعد یا پشت، خونریزی مقعدی است.  از آنجایی که مویرگ های مقعد بسیار حساس هستند، می توانند در صورت بی احتیاطی آسیب ببیند و خونریزی را به همراه داشته باشند.

این خونریزی رنگ روشنی داشته و معمول بدون هیچ درمان خاصی متوقف میشود. البته در مواردی نیز خونریزی مربوط به آسیب مقعد و شقاق مقعدی است.

زود انزالی

زود انزالی یکی از مهمترین عوارض جدی است که رابطه مقعدی به جای می گذارد. این مشکل می تواند زندگی زناشوئی شما را با خطر مواجه کند و باعث سردی همسر به مرور زمان گردد.

انتقال بیماریهای جنسی

رابطه مقعدی نیز می تواند عاملی برای انتقال بیماریهای جنسی مثل زگیل تناسلی، ایدز، سیفلیس و … باشد. پیشنهاد میشود، برای کاهش خطر انتقال بیماریهای جنسی از کاندوم حین رابطه استفاده شود.

درد

یکی از مشکلات غیر قابل انکار در برقراری رابطه های جنسی مقعدی، درد شدید است که ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عضله مقعدی ایجاد میشود.

بی اختیاری در کنترل مدفوع

همان که توضیح دادیم، مقعد دارای عضله ای است که تنها به اختیار باز و بسته میشود. در صورتی که دریچه مقعد به وسیله شی یا آلت باز شود، اعصاب این عضله آسیب می بیند و فرد قدرت کنترل دفع مدفوع را از دست داده، و یا اصطلاحاً دچار بی اختیاری در کنترل مدفوع میشود.

سوراخ شدن روده ها

سوراخ شدن روده از عوارض کمتر شایع رابطه جنسی مقعدی است. ولی با این حال رعایت احتیاط در برقراری رابطه جنسی امری بدیهی محسوب میشود.

بیرون زدگی رکتوم

دیگر مشکل کمتر شایع بیرون زدگی روده یا مقعد بعد از رابطه جنسی از پشت است.

ارتباط بواسير و رابطه مقعدي چیست؟

یکی از شایع ترین عوارض برقراری رابطه جنسی ابتلا به بیماری بواسیر (هموروئید) و یا  بیماری شقاق مقعدی است.

قبل از هر چیز توضیح مختصری در رابطه با بیماری بواسیر یا هموروئید بدهیم:

هموروئید چیست؟

هموروئید ها، سیاهرگ هایی در کانال مقعد هستند که به شکل بالشتک هایی پر خون دیده می شوند. در صورتی که به هر دلیلی این سیاهرگ ها تحت فشار قرار بگیرند، آسیب می بینند. تورم یا زخمی شدن این سیاهرگ ها تحت عنوان گشاد شدن سیاهرگ نیز شناخته میشود که نتیجه آن بیماری بواسیر است.

اگر بواسیر داخل مقعد و بر روی دیواره های آن ایجاد شود، داخلی  و اگر بر روی دریچه خروجی مقعد ایجاد شود، با نام خارجی شناخته میشود.

با برقراری رابطه مقعدی، دیواره های مقعد تحت فشار قرار میگیرد، در نتیجه ایجاد بواسیر و یا تشدید آن دور از انتظار نخواهد بود.

رابطه مقعدی با وجود بواسیر

  در صورتی که مبتلا به بواسیر هستید و یا علائم آن را تجربه می کنید، از رابطه مقعدی بپرهیزید. زیرا رابطه  ضمن ایجاد درد شدید و خونریزی برای بیمار، می تواند هموروئید شما را تشدید و عوارض مختلفی را به همراه داشته باشد.

 پزشکان توصیه میکنند، حداقل تا طی کردن کامل فرآیند درمان ( یعنی انجام لیزر و برداشتن هموروئید) از برقراری رابطه به شدت بپرهیزید.

بیشتر بخوانید : درمان بواسیر (هموروئید) با لیزر سرپایی، بدون عمل جراحی و قطعی

مشاوره رایگان درمان بواسیر

کارشناسان ما در کلینیک عابدیان آماده پاسخگویی به سوالات شما و راهنمایی برای درمان هستند.

رابطه مقعدی بعد از درمان هموروئید

برقراری رابطه جنسی مقعدی برای افرادی که قبلا سابقه ابتلا به بواسیر را داشته اند، همراه با ریسک بیشتری خواهد بود!

زیرا حتی اگر درمان بواسیر با لیزر انجام شده باشد! در صورت بی توجهی به سلامت مقعد، خطر عود مجدد بیماری وجود دارد.

یکی از نکاتی که از عود مجدد بواسیر پیشگیری میکند، پرهیز از رابطه جنسی مقعدی است!

حال اگر با این وجود اصرار به برقراری رابطه جنسی از پشت دارید، پیشنهاد میکنم نکاتی که در ادامه به آنها اشاره شده است را رعایت کنید.

 نکات بهداشتی رابطه مقعدی

کاندوم
  •  استفاده از کاندوم می تواند خطر انتقال بیماریهای مقاربتی را به حداقل کاهش دهد.
  • آمادگی کامل همسر و قبل از برقراری رابطه می تواند در کاهش عوارض موثر باشد.
  • عمل دخول از پشت باید به آرامی و به تدریج باشد. تا آسیب کمتری را به همراه داشته باشد.
  • استفاده از ژل های روان کننده ( لوبریکانت) می تواند، خطر عوارض این رابطه را تا حدودی کاهش دهد. در این نوع رابطه استفاده از روغن های طبیعی مانند روغن زیتون و نارگیل نیز گزینه ای مناسبی است. 
  • به منظور دخول راحت تر می توانید از انگشت برای باز کردن عضله مقعد استفاده کنید.
  • رعایت بهداشت مقعد در این مورد الزامی است، اما از انجام تنقیه بپرهیزید، زیرا این کار می تواند ریسک آسیب دیدن روده را تا چند برابر هم افزایش دهد.

رابطه مقعدی را میتوان به عنوان تنوعی در رابطه زناشویی قلمداد کرد، ولی انجام دائمی آن به هیچ وجه و به هیچ روشی توصیه نمیشود!!!

فواید رابطه مقعدی

ناحیه مقعد از نواحی شهوانی بدن به شمار می رود که می تواند باعث شعله ور شدن و برانگیختگی جنسی گردد. آمیزش از مقعد می تواند برای برخی از زنان و اغلب مردان به شدت لذت بخش باشد. 

همچنین یکی از مهمترین علت های شیوع این نوع رابطه در بین دختران و پسران جوان را می توان را باور های که در رابطه با پرده بکارت در ایران وجود دارد، مرتبط دانست. در آخر نیز میتوان گفت با آمیزش جنسی مقعدی، میتوان از بارداری پیشگیری کرد که این مورد نیز از دلایل محبوبیت رابطه مقعدی به شمار می رود.

8 دیدگاه دربارهٔ «چه زمانی رابطه مقعدی باعث ایجاد بواسیر میشود؟»

    1. سلام، بهتر هست که تا بهبودی کامل از رابطه مقعدی پرهیز کنید. بعد از این مدت هم رابطه مقعدی را به حداقل کاهش دهید. زیرا عوارض این رابطه ممکن است، باعث عود مجددبیماری شم شود.

  1. سلام خسته نباشید من و نامزدم تقریبا حدود هشت روز پیش باهم نزدیکی داشتیم بعد از این عمل من چند ساعت بعدش شدیدا رحمم و دور اطراف رحمم و همینطور دور اطراف نافم به شدت درد داشتم عین درد عادت ماهانه بعد از ون رحمم کمی دردش کمتر شد الا دور اطراف نافم و همینطور قسمت بالای نافم که معده میشع شدیدا درد میخوره و دلپیچه هی بهم میاد و اسهال هم هستم به نظرتون امکانش از چیه؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *