بواسیر در زنان

علت بواسیر در زنان چیست؟ علائم و روش درمان

بیماری بواسیر در زنان شایعتر از مردان است. علت این شیوع بیشتر را می توان با وضعیت فیزیولوژی متفاوت زنان و نیز چالش هایی که آنها را در طول زندگی در معرض آسیب های مختلفی قرار میدهد، مرتبط دانست.

بیماری بواسیر چیست؟ بواسیر به طور کلی به متورم شدن یا گشاد شدن سیاهرگ ها در کانال مقعد و یا خارج از آن گفته میشود. این بیماری با درد شدید، خونریزی، خارش، بیرون زدن زائده های گوشتی از مقعد و متورم و ملتهب شدن مقعد مشخص میشود.

اما چه عواملی موجب شده این بیماری در زنان شایع تر باشد ؟ و چگونه می توان این عارضه را رفع نمود؟ مهمترین علت بواسیر در زنان به این شرح است:

بیشتر بخوانید : عکس بواسیر یا تصاویر واقعی هموروئید بیرون زده، خفیف، داخلی، خارجی و خونی

بواسیر در بارداری

بارداری علت بواسیر در زنان

بواسیر در بارداری از شایع ترین بیماری هایی است که در این دوران ایجاد میشود. از آنجایی که بارداری می تواند تعادل هورمون های بدن را بر هم زند و وضعیت فیزیکی بدن را نیز تحت تاثیر قرار دهد، پس بروز بواسیر دور از انتظار نیست.

از طرفی عده ای از زنان تصور می کنند در این دوران باید تمام طول روز بنشینند و هیچ حرکتی ندارند که خب این مورد نیز می تواند مزید بر علت شود.

بیشتر بخوانید : بواسیر در بارداری علت، درمان و راه پیشگیری

تغییرات هورمونی

هورمون ها پیام رسان های شیمیایی در بدن هستند که عملکرد اندام ها و سلول ها را کنترل می کنند. بنابراین هر تغییری در آنها می تواند عملکرد سلولهای بدن را تغییر دهد. زنان بیشتر از مردان در معرض تغییرات هورمونی قرار می گیرند، این تغییرات در دوران قبل از قاعدگی، بارداری‌ یا طی دوران یائسگی می تواند تاثیرات مختلفی بر بدن داشته باشد. یکی از این تاثیرات یبوست است.

یبوست رابطه ای مستقیم با بواسیر دارد. یبوست به شرایطی گفته میشود که فرد برای دفع مدفوع نیاز به اعمال فشار بسیار زیادی داشته و یا مدفوع خشک به سختی از کانال مقعد عبور کند. این شرایط میتواند مقعد را تحت فشار قرار داده و عامل بواسیر در زنان شود.

رابطه مقعدی

رابطه مقعدی علت بواسیر در زنان

رابطه مقعدی نوعی رابطه جنسی است که از مقعد به عنوان عضو جنسی زن استفاده میشود. از طرفی مقعد دارای دو عضله است که یکی بدون اراده و دیگری با ارائه شخص باز و بسته میشود، یعنی خود شخص میتواند کنترل دفع را بر عهده داشته باشد. وارد شدن آلت مردانه و یا هر شی دیگری به این عضله علاوه بر احساس درد می تواند به عصب های آن آسیب وارد کرده و عضله را تحت فشار قرار دهد. با تکرار این شرایط شخص دچار هموروئید و یا حتی بی اختیاری در کنترل گاز روده و مدفوع میشود.

بیشتر بخوانید : چه زمانی رابطه مقعدی باعث ایجاد بواسیر میشود؟

زایمان طبیعی

زایمان به خصوص زایمان طبیعی میتواند فشار بسیار زیادی را به ناحیه مقعدی تحمیل کند. از طرفی تغییرات هورمون و تغذیه بعد از زایمان می توانند خطر ایجاد هموروئید را افزایش دهند.

بیشتر بخوانید : علت بواسیر (هموروئید) بعد از زایمان طبیعی چیست؟

علائم بواسیر در زنان

همان طور که اشاره شد این بیماری اغلب در زنان مشاهده میشود. از علائم هموروئید در زنان می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • درد مقعدی
 • ترشحات لزج
 • تنگی مقعد
 • خارش و سوزش مقعد
 • احساس مداوم نیاز به دفع
 • خون ریزی یا مشاهده خون در مدفوع
 • بیرون زدن زائده های گوشتی از مقعد

بیشتر بخوانید : علائم بواسیر یا نشانه های هموروئید داخلی و خارجی چیست؟

درمان بواسیر در زنان

برای درمان قطعی هموروئید می بایست زائده ایجاد شده طی جراحی از مقعد خارج شود، زیرا که امکان برطرف کردن آن با دارو وجود ندارد. اما اگر بابت عوارض جراحی نگران هستید، امروزه روش جدید تر و البته موثرتری به نام درمان با لیزر وجود دارد که هیچ یک از عوارض عمل جراحی را نداشته و سریع و سرپایی انجام میشود.

اگر در دوران بارداری به سر می برید، بهتر است با روش هایی از جمله مصرف فیبر بیشتر و ورزش از یبوست جلوگیری کرده و تا زایمان علائم خود را کنترل کنید. پس از این دوران می توان از روشهای جراحی و لیزر برای درمان قطعی بیماری استفاده نمود. برای مطالعه بیشتر در مورد لیزر، صفحه درمان بواسیر را مطالعه نمایید.

درمان بواسیر با لیزر روش قطعی است که در کمتر از نیم ساعت و بدون درد یا خونریزی انجام میشود و زنان باردار نیز می توانند از این روش برای رهایی از این بیماری استفاده کنند.

ارتباط با مشاوران کلینیک عابدیان

بیماران میتوانند برای دریافت پاسخ سوالات خود در رابطه با این بیماری و نحوه درمان آن و یا مشاوره رایگان به این شماره واتساپ پیام دهند.

عوارض

این بیماری می تواند زنان را هم از نظر جسمی و هم روحی تحت تاثیر قرار دهد.

یکی از مهمترین عوارض جسمی این بیماری کمی خونی یا آنمی است که در اثر خونریزی بواسیبر ایجاد میشود. اما این بیماری می تواند روحیه زنان واعتماد به نفس را نیز خدشه دار کند. تا جایی که برخی از زنان ممکن است در روابط زناشوئئ خود نیز دچار مشکل شوند.

پیشگیری

برای جلوگیری از بواسیر در زنان نکات زیر را رعایت نمایید.

 • مصرف فیبر حداقل 30 الی 35 گرم در روز به خصوص در دوران بارداری
 • نوشیدن آب، حداقل 8 لیوان آب در طول روز
 • ورزش و پیاده روی حداقل 30 دقیقه در روز
 • پرهیز از زیاده روی در نشستن
 • پرهیز از لباس های تنگ و چسبان
 • رعایت بهداشت مقعد
 • اجتناب از زور زدن در توالت و به تاخیر انداختن دفع

سوالات متداول

آیا ورزش هایی مثل دوچرخه سواری برای هموروئید زنان مضر است؟

بله، ممکن است علائم بیماری را تشدید کند.

آیا قاعدگی زنان می تواند هموروئید را تشدید کند؟

بله، قاعدگی عامل یبوست است و می تواند علائم بیماری را تشدید کند.

آیا لیزر بواسیر موجب ناباروری میشود؟

خیر، لیزر هیچ عوارضی به همراه ندارد.

آیا در کلینیک شما پزشک خانم هم حضور دارند؟

پزشک خانم خیر، اما کادر درمانی ما را خانم ها تشکیل میدهند که کار آماده سازی بیمار قبل از جراحی را برعهده دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *