درمان کیست مویی با دارو

درمان کیست مویی با داروها موثر یا مضر؟

بیماری کیست مویی نوعی عارضه مقعدی است. کیست مویی ممکن است به شکل یک جوش یا آبسه آزار دهنده و یا به شکل چند سوراخ روی پوست مشاهده شود. عوامل بسیاری از ژنتیک تا اضافه وزن و سبک زندگی در ایجاد این بیماری دخیل هستند. کیست می تواند با علائمی مثل درد، خونریزی، خارش، سوزش، ترشحات بد بو و … خود را نشان دهد. بسیاری از بیماران تمایل به استفاده از دارو برای برطرف کردن این عارضه دارند. دارویی که برای درمان این بیماری به کار می روند، بیشتر نقش تسکین دهنده و ضد التهابی دارند. در ادامه به روش های درمان کیست مویی با دارو می پردازیم :

درمان کیست مویی با داروی فنل

یکی از پرکاربردترین روشها برای درمان این بیماری تزریق فنل است. فنل مایعی ضد عفونی کننده بوده که تزریق آن می تواند در برطرف کردن التهاب و عفونت زخم موثر باشد. در برخی موارد این دارو باید در چندین مرحله به کیست تزریق شود. همچنین همزمان با تزریق فنل از ژل پارافین نیز استفاده می کنند. تا از آسیب دیدن سایر نواحی پوست جلوگیری کنند. درمان با این روش در حدود 4 الی 8 هفته به زمان نیاز دارد. در برخی موارد قبل از فنل موضع کیست را تخلیه می کنند.

پس از تزریق بیمار باید برای 24 ساعت در بیمارستان تحت نظر باشد، زیرا خطر التهاب وجود دارد. از فنل برای درمان آبسه ها نیز استفاده میشود. درمان کیست با داروی فنل قطعی نبوده و خطر عود مجدد بیماری و عفونت زخم وجود دارد. همچنین ممکن اسکار بد شکل و آزار دهنده ای را به جای بگذارد.

درمان کیست مویی با دارو خطر ایجاد عوارض خطرناک مثل سرطان را افزایش میدهد.

چسب فیبرین

درمان کیست مویی با داروی فیبربن

یکی دیگر از روشهای رایج برای درمان این بیماری تزریق داروی فیبرین است. تزریق فیبرین برای افرادی که کیست سطحی و بدون آبسه دارند و در گذشته نیز سابقه ابتلا به بیماری را نداشته اند، کاربرد دارد. تزریق این ماده اولین خط درمان این بیماری است و اغلب برای کودکان مورد استفاده قرار می گیرد.

این دارو روشی سرپایی و کم خطر برای رفع این عارضه است. تزریق ممکن است همراه با بیهوشی و یا بی حسی موضعی انجام گیرد. در ابتدا موضع کیست را تخلیه می کنند سپس چسب به موضع کیست تزریق میشود و به مدت 2 دقیقه این موضع را فشار میدهند تا چسب به طور کامل خشک شود.

تجربه نشان داده تزریق فیبرین نه تنها بهتر از جراحی سنتی و فلپ است بلکه کم خطر تر از آنها است. در بیشتر از 90% از موارد تزریق فیبرین می تواند موثر باشد و بیمار به بهبودی کامل میرسد. اما به شرطی که بیمار شرایط ذکر شده برای انجام این روش را داشته و خود نیز نکات پیشگیری کننده را رعایت کند.

آنتی بیوتیک ها

مصرف داروهای آنتی بیوتیک می تواند در برطرف کردن عفونت و التهاب زخم موثر باشد. مصرف این دارو به تنهایی در برطرف کردن عارضه موثر نیست. بلکه مصرف آن قبل از جراحی و به سبب کاهش عفونت زخم توصیه میشود. علت این امر هم این است که تجربه نشان داده بیمارانی که قبل از عمل از آنتی بیوتیک استفاده می کنند، نتیجه بهتری از درمان می گیرند. ممکن است پزشک قبل از عمل جراحی و یا بعد از آن مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی و موضعی را توصیه کند.

آیا با دارو می توان کیست مویی را درمان کرد؟

بسیاری از افراد با تصور اینکه کیست مویی یک بیماری ساده است از درمان های خانگی و دارویی استفاده می کنند. عده ای دیگر نیز از ترس و خجالت معاینه این موضع، درمان های دارویی را ترجیح می دهند. اما واقعیت این است که هیچ درمان دارویی نمی تواند تضمینی باشد و بیماری شما را برای همیشه برطرف نماید.

حتی اگر از دارو برای درمان استفاده می کنید، نباید یک دوره طولانی این کار را انجام دهید. چون داروها هرگز جایگزین درمان های موثر نشده و به تدریج بیماری پیشرفت کرده و درمان آن نیز پیچیده تر خواهد شد. کیست مویی درمان نشده در طولانی مدت به بیماری های خطرناکی مثل سرطان پوست تبدیل می شود.

درمان قطعی این بیماری هنگامی انجام می شود که موضع کیست به طور کامل تخلیه شود. یک راه حل قطعی و تضمینی استفاده از لیزر برای درمان است. لیزر کیست سرپایی و بدون ایجاد درد یا خونریزی انجام میشود.

سوالات متداول


اگر عفونت و خارش کیست با دارو رفع شود، باز هم نیاز به جراحی است؟

بله، دارو درمان قطعی نیست. بهترین راه برای درمان از بین بردن کیست با لیزر است.

قبل از جراحی کیست چه داروهایی مصرف کنیم؟

مصرف داروهای آنتی بیوتیک قبل از جراحی به نتیجه گیری بهتر از درمان کمک می کند.

داروهای آنتی بیوتیک می توانند کیست را از بین ببرند؟

خیر