درمان خانگی بواسیر

درمان خانگی بواسیر و درمان گیاهی هموروئید

درمان خانگی بواسیر یکی از مهمترین روشهای درمانی است که اغلب بیماران تمایل به استفاده از آن دارند. علت این تمایل بیشتر را می توان با خجالت و ترس آنها از مراجعه به پزشک، هزینه کمتر و … مرتبط دانست. در ادامه به معرفی بهترین روشهای که برای درمان هموروئید با داروهای گیاهی و روشهای خانگی وجود دارد، می پردازیم:

درمان خانگی بواسیر (هموروئید)

درمان خانگی بواسیر مجموعه ای از روشهایی است که می توانند به تسکین علائم و یا حداقل جلوگیری از پیشرفت بیشتر این عارضه کمک کنند. برای درمان بیماری، این توصیه ها جدی بگیرید!! مهمترین این روشها عبارتند از :

فیبر

درمان خانگی بواسیر با مصرف فیبر

مهمترین ماده مغذی که باید حتما در رژیم غذایی این بیماران گنجانده شود، فیبر است. فیبر را می توانید به طور طبیعی و با مصرف انواع میوه ها، سبزیجات، غلات و حبوبات دریافت کنید. هر فرد به طور متوسط به 30 الی 35 گرم فیبر در طول روز نیاز دارد. به شما این اطمینان را میدهیم که اگر این ماده را به اندازه کافی دریافت کنید، هرگز دچار یبوست و هموروئید نمی شوید.

فیبر های خوراکی در بدن انسان قابلیت هضم و جذب ندارند، بنابراین در روده ها تجمع می کنند و با افزایش حجم مدفوع به درمان یبوست کمک می کنند.

توجه داشته باشید که فیبر باید به تدریج به رژیم غذایی افزوده شود. زیرا مصرف حجم زیادی از آن می تواند در روده و معده حجم زیادی از گاز را تولید کنند و بیماری را تشدید نماید.

بیماران مبتلا به این عارضه باید رژیم غذایی خاصی را دنبال کنند تا بتوانند زودتر به درمان نهایی برسند. پیشنهاد می کنیم حتما مقاله “برای درمان بواسیر چه بخوریم؟” را مطالعه کنید.

درمان های خانگی در بهترین حالت، روشی است که به جهت تسکین علائم بیماری کاربرد دارد و هرگز نمی تواند درمان قطعی این بیماری باشد.

ارتباط با پزشک در واتساپ

بیماران می توانند جهت مشاوره رایگان و پرسش سوالات به این شماره در واتساپ پیام دهند.

نوشیدن آب

درمان خانگی هموروئید با نوشیدن آب

برای درمان هموروئید خود تنها کافی است جمله ” آب مایع حیات است.” را جدی بگیرید. آب می تواند در درمان هر بیماری به خصوص دفع سموم از بدن موثر باشد. نوشیدن آب و مایعات به میزان کافی به نرم کردن مدفوع و عبور راحت تر آن از دستگاه گوارش کمک کند.

نوشیدن 8 الی 10 لیوان آب در طول روز برای همه افراد ضروری است. به جای آب می توانید نوشیدنیهای متنوع و فاقد الکل، شکر و کافئین را نیز جایگزین نمایید.

ورزش; بهترین ورزش برای درمان بواسیر چیست؟

ورزش و فعالیت بدنی از روشهای موثر برای کنترل عامل بیماری یا همان یبوست است. ورزش می تواند فعالیت های روده را افزایش دهد، و به دفع راحت تر کمک کند. البته نوع ورزش نیز بسیار مهم است. انجام ورزش هایی سنگین مانند وزنه برداری به هیچ وجه توصیه نمیشود. حتماً برای درمان بیماری خود 30 دقیقه زمان برای ورزش های سبک مانند پیاده روی اختصاص دهید. ورزش کگل یکی از بهترین ورزش های بواسیر است که جهت تقویت عضله لگن کاربرد داشته و می تواند به درمان و بهبود سریع این بیماری کمک کند.

آب گرم (حمام سیتز)

درمان خانگی بواسیر با حمام سیتز

حمام سیتز یا حمام نشیمن به پیچیدگی اسم آن نیست. برای انجام این روش تنها کافی است یک لگن پر از آب گرم داشته باشید. البته اگر در منزل وان دارید، استفاده از آن پیشنهاد بهتری است.

برای این منظور تنها کافی است وان یا لگن مورد نظر را با آب گرم پر کنید. میزان گرمای آب هر مقدار بیشتر باشد، بهتر است. گرما گردش خون در این ناحیه را افزایش داده و به بهبود سریع تر بیماری کمک می کند. برای نتیجه گیری بهتر نکات زیر را به یاد داشته باشید :

  • دمای آب باید به حدی باشد که پوست نسوزد.
  • بهتر است قبل از هر اقدامی لگن را ضدعفونی کنید.
  • برای تاثیر گذاری بیشتر می توانید به اندازه یک قاشق به آب، نمک اپسوم یا جوش شیرین اضافه کنید.
  • حداقل برای 15 الی 20 دقیقه در این آب گرم بنشینید.
  • بهترین زمان برای حمام نشیمن بعد از دفع مدفوع است.

تماس بگیرید!

جهت مشاوره، هماهنگی و رزور نوبت ویزیت با این شماره تماس بگیرید.

کیسه یخ

استفاده از کیسه یخ یا کمپرس سرد یکی از روشهای کنترل درد بواسیر است. سرما می تواند به سرعت درد را کاهش دهد. برای این منظور می توانید کیسه ای را از یخ پر کرده و برای 10 دقیقه بر روی موضع قرار دهید. از تماس مستقیم یخ با پوست اجتناب نمایید.

کیسه آب گرم برای بواسیر

استفاده از گرما می تواند در کنترل درد و دیگر علائم این بیماری موثر باشد. برای این منظور کیسه آب گرم را از آب جوش پرکنید و برای 30 دقیقه روی موضع درد قرار دهید.

داروهای بدون نسخه

مصرف داروهای بدون نسخه روشی موثر برای درمان این بیماری است که سریعا علائم آن را رفع می کند. از مهمترین این داروها می توانیم به آنتی هموروئید اشاره کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید صفحه درمان دارویی را مطالعه نمایید.

درمان گیاهی بواسیر

داروی گیاهی بواسیر از دیر باز وجود داشته و مجموعه ای گسترده از گیاهان را تشکیل می دهد. در زمان مصر باستان از برگ های اقاقیا برای درمان این بیماری استفاده می کردند. اما امروزه گیاهان دیگری برای این منظور به کار می رود. در ادامه مثال های بیشتری از این نوع درمان می زنیم:

سرکه سیب

سرکه سیب از خوراکی هایی است که خاصیت ضد التهابی دارد و می تواند در درمان هموروئید موثر باشد. برای مصرف این داروی گیاهی بواسیر دو روش وجود دارد:

  • یک قاشق چایخوری سرکه سیب را می توانید در یک فنجان آب حل کنید و دو مرتبه در روز از آن بنوشید.
  • پنبه را به سرکه سیب آغشته کرده و بر روی مقعد به آرامی ماساژ دهید. تماس سرکه با بواسیر ممکن است سوزش خفیفی را ایجاد کند که به سرعت رفع میشود.

برای اینکار حتما از سرکه سیب خالص و غیر پاستوریزه استفاده کنید. این کار می تواند خارش و سوزش را به سرعت رفع کند. برای نتیجه گیری مثبت باید برای حداقل 2 هفته و روزی 2 مرتبه از سرکه سیب استفاده کنید.

بهتر است برای درمان بواسیر داخلی سرکه سیب را بنوشید و برای درمان بواسیر خارجی آن را استعمال نمایید.

وازلین برای درمان بواسیر

در واقع مصرف وازلین نمی تواند به هیچ وجه کمکی به درمان بواسیر کند، اما استعمال آن در مقعد یک فایده ی بسیار مهم دارد! و آن عبور راحت تر مدفوع از مجرای رکتوم است. وازلین به دلیل چرب بودن و خاصیت لزجی می تواند بدون آنکه به مقعد و زائده ی بواسیر آسیب وارد شود، عبود مدفوع را راحت تر کند.

به همین جهت وازلین می تواند از پیشرفت بیشتر بیماری جلوگیری کند. برای استفاده از وازلین می توانید مقداری از آن را اطراف دریچه مقعد استعمال نمایید.

فندق جادوگر

درمان گیاهی بواسیر با فندق جادوگر

این گیاه همانند اسم خود جادو و یا بهتر بگوییم معجزه می کند. این گیاه دارای خواص ضد التهابی و ضد سوزش است که می تواند در رفع سریع علائم بواسیر موثر باشد. به علاوه فندق جادوگر دارای خواص قابضی است و در رفع بیماری موثر خواهد بود.

برای استفاده از این گیاه می توانید عصاره آن را تهیه کرده و پنبه ای را در این عصاره خیس کنید و برای حداقل 10 دقیقه بر روی موضع مورد نظر قرار دهید. تکرار این درمان تا 3 مرتبه در روز منعی ندارد.

روغن درخت چای

حتما با خواص روغن درخت چای آشنایی دارید. این روغن دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است که می تواند ناحیه مقعد را از هر میکروبی ضد عفونی نماید.

این روغن به حدی قوی است که نباید از آن به صورت خالص استفاده نمود. بلکه می بایست آن را به نسبت 3 به 1 با روغن زیتون و یا آب مخلوط کنید و سپس از آن استفاده کنید. از این روش می توان تا 3 مرتبه در روز استفاده نمود.

سیر

آیا سیر برای بواسیر خوب است؟ سیر دارای خواص بیشماری است و می تواند با خواص آنتی بیوتیکی و ضد التهابی خود علائم این بیماری را تسکین دهد. برای این منظور می توانید چند حبه سیر را در آب بجوشانید و مایع حاصل را توسط پنبه بر روی موضع اعمال کنید. این محلول را می توانید برای 10 الی 15 دقیقه بر روی موضع قرار دهید و سپس بشویید.

برای درمان نوع داخلی هموروئید می توانید پس از فشردن سیر (برای خارج کردن آب آن) آن را برای یک شب تا صبح به شکل شیاف در رکتوم قرار دهید.

آلوئه ورا

درمان گیاهی هموروئید با آلوئه ورا

آلوئه ورا درمان گیاهی بواسیر خارجی است. خواص زیبایی و سلامتی گیاه آلوئه ورا بر هیچکس پوشیده نیست. این گیاه مناسب درمان التهاب پوست، سوختگی و انواع لک است. در ضمن خواص ضد التهابی این گیاهی در رفع التهاب و تورم این بیماری نیز موثر است.

برای این منظور می توانید برگ تازه این گیاه را تهیه کرده و ژل آن را خارج کنید و بر روی موضع در ناحیه بواسیر خارجی اعمال کنید. برای درمان نوع داخلی این بیماری می توانید ژل داخل آن را به صورت نوار های کوچک برش زده و در مقعد قرار دهید.

درمان هموروئید با عسل

یکی دیگر از روش های درمان این بیماری استفاده از عسل است. این خوراکی مقوی می تواند تا حدودی به کاهش علائم بیماری کمک کند. برای استفاده از عسل برای زخم بواسیر میتوانید به صورت روزانه آن را بر روی موضع استعمال نمایید.

چای کیسه ای

چای سیاه می تواند به عنوان یک قابض طبیعی برای رگ های آسیب دیده عمل کند. در ضمن چای حاوی آنتی اکسیدان است و در رفع علائم بیماری به خصوص التهاب و تورم آن موثر عمل می کند.

برای این منظور چای کیسه ای را برای چند دقیقه در آب جوش خیس کنید و پس از خنک شدن بر روی موضع قرار دهید. این درمان را می توانید تا سه بار در روز تکرار کرد.

انجیر خشک

مصرف انجیر خشک تاثیر ویژه ای در برطرف کردن یبوست دارد. می توانید از شب قبل 3 الی 4 عدد انجیر خشک را در آب خیس کرده و صبح روز بعد انجیر ها به همراه آب آن میل کنید. این درمان خانگی هموروئید را می توانید روزانه تکرار کنید.

چای سبز

نوشیدن چای سبز با خواص آنتی اکسیدانی می تواند به بهبودی سریع تر کمک کند و استعمال این چای نیز در کاهش تورم و تقویت هضم موثر خواهد بود. برای تاثیر بیشتر می توانید دم کرده برگ های چای سبز را با نصف قاشق عسل و نصف قاشق آبلیمو مخلوط کرده و میل کنید. همچنین می توانید جوشانده آن (بدون عسل و آبلیمو) را بر موضع استعمال نمایید.

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد درمان سنتی این بیماری داشته باشید، مطالعه این صفحه را از دست ندهید.

نتیجه گیری

واقعیت این است که امکان درمان قطعی بواسیر در خانه با داروهای گیاهی وجود ندارد. زیرا این گیاهان دارویی یا روشهای خانگی در بهترین حالت تنها در رفع علائم بیماری موثر هستند. سیاهرگ آسیب دیده به خصوص در حالتی که دچار تورم شده است به هیچ وجه و با هیچ دارویی به حالت اولیه باز نمی گردد. تنها راهکار برای برطرف کردن این مشکل این است که بافت متورم از پایه قطع شود.

برای درمان می توانید از روش عمل جراحی و یا لیزر این بیماری کمک بگیرید. برای آشنایی بیشتر با درمان بواسیر به خصوص درمان نوین این بیماری یعنی درمان بواسیر با لیزر به این صفحه مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید : درمان بواسیر (هموروئید) با لیزر، بدون عمل جراحی و قطعی

سوالات متداول

انجام درمان خانگی میتواند باعث تشدید علائم بیماری من شود؟

به طور مستقیم خیر، اما اگر به مدت طولانی برای درمان اقدام جدی نکنید و تنها در منزل به خود درمانی بپردازید، با اتلاف زمان به پیشرفت بیماری خود کمک کرده اید.

درمان های خانگی را در چه مرحله ای از بیماری توصیه می کنید؟

اولا لازم است قبل از هر اقدامی با پزشک خود مشورت نمایید. انجام درمان های خانگی قبل از جراحی و لیزر و در دوران نقاهت درمان توصیه میشود. بعد از بهبود نیز به منظور پیشگیری میتوانید فیبر مصرف کنید.

از مقعد من زائده هایی بیرون زده، چه درمان خانگی را برای آن پیشنهاد می کنید؟

این زائده ها با درمان خانگی از بین نمی رود.

من از عمل جراحی میترسم، برای اینکه بواسیر از بین برود چه کار باید بکنم؟

ترس را کنار بگذارید. لیزر درمانی روش سریع، بدون درد و خونریزی و موثر برای درمان این بیماری است.

در شرایط شیوع کرونا، می توانم با انجام درمان های خانگی بیماری را برطرف کنم؟

اگر بیماری شما در مراحل پیشرفته است، خیر، در ضمن کلینیک دکتر عابدیان در دوران شیوع کرونا با رعایت پروتکل های بهداشتی در خدمت شما بیماران عزیز می باشد.

آیا سرکه سیب برای بواسیر خوب است ؟

سرکه سیب درمان قطعی این بیماری نیست و نمیتواند هموروئید را از بین ببرد. اما اگر به روش صحیح مصرف شود ممکن است در رفع علائم بیماری مثل کاهش تورم و سوزش موثر باشد.

2 دیدگاه دربارهٔ «درمان خانگی بواسیر و درمان گیاهی هموروئید»

  1. سلام دکتر، آیا استفاده از آب گرم برای بواسیر را توصیه می کنید؟ هرچند روز یکبار بایداین درمان تکرار شود؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *